Az állami média központjából kiszivárgott felvételeken és dokumentumokban egy félelem és megaláztatás által összetartott világ tárul fel. Az apparátus belső kommunikációjából egyértelműen kiderül: a miniszterelnök kabinetirodájából irányított közmédia cenzúrájára és tartalomgyártására a kommunista rezsim bukása óta nem volt példa. A kormány jelenleg a hazai hírpiac 80%-át vonta az ellenőrzése alá. A nyilvánosság nagy részét elzárják a kritikus információktól, ezzel biztosítva a kormányzó Fidesz párt hatalmának megtartását. Ezzel párhuzamosan a független újságírókat és médiumokat politikai aktivistának, hazaárulónak vagy külföldi ügynöknek állítja be az állami kommunikáció.
A megszólaló újságírók európai döntéshozókkal együtt reflektálnak arra a jelenségre, hogy a kormány a kohéziós EU-s források milliárdjait következetesen felépített oligarcha-gazdaságokba tereli, miközben az általuk felügyelt állami propaganda Brüsszel és az EU ellenségképére épít. A dokumentumfilm nemzetközi szinten vizsgálja, hogy az Európai Unió tíz éve szemet huny a magyarországi demokrácia hanyatlása felett, és jelentős mértékben társfinanszírozza a Fideszes médiagépezet kiépítését.
A Öt lecke a valóság felszámolásáról című filmet Máté Bence dokumentumfilm-rendező, az MTI volt kairói tudósítója és Szentpéteri Áron, a Láthatatlanul című kiváló kisfilm rendezője készítette. Máté Bence filmesként az elmúlt években egyebek mellett egyiptomi emberi jogsértésekkel, a Ciszjordániában tapasztalható vallási nacionalizmussal és a magyarországi politikai korrupcióval foglalkozott. Jelenleg az 1972-es müncheni terrortámadásról készít sorozatot a német köztévének (ARD). Legutóbbi munkái közé tartozik az Our Man in Cairo című politikai dokumentumfilm (ARTE - Sky Italia), társrendezője a 24h Europe című 24 órás televíziós dokumentumfilmnek (ARTE) és rendezője a Koka, the Butcher című társadalmi dokumentumfilmnek (BBC Arabic - Al Jazeera English).
Szentpéteri Áron egy kognitív tanulmányok mesterdiploma, és két független rövidfilm után, 2015-től 2017-ig Enyedi Ildikó osztályában tanult filmrendezést a Színház- és Filmművészeti Egyetemen. Láthatatlanul című kisfilmje 2017-ben a Cannes-i Filmfesztiválon mutatkozott be, majd 30-nál több fesztiválon vetítették a világ körül, több helyen díjazták is. 2017 és 2020 között az SZFE-n tanársegédként dolgozott a rendező BA-osztály mellett, és dokumentumfilmet készített a Szegedi Szabadtéri Játékok történetéről. Jelenleg az első nagyjátékfilmjének forgatókönyvén dolgozik, amit a Torino Script Lab 2022 program keretében fejleszt.
A film terjesztője a Kontra független filmforgalmazó, melynek célja a magyar közönség számára eddig nehezen elérhető, társadalmi fókusszal rendelkező magyar és nemzetközi játék- és dokumentumfilmek bemutatása. Az alternatív forgalmazó csapat pop-up vetítéseken, különleges helyszíneken eredeti történeteket visz a közönség elé, a filmeket pedig tematikus kísérőprogramokkal egészíti ki. Fontos társadalmi, emberi jogi és környezeti kérdésekkel foglalkozó filmek vetítéseivel párbeszédre, a szólásszabadság hirdetésére törekszik.
A magyar és angol nyelvű Öt lecke a valóság felszámolásáról március 27. vasárnap 18 órától korlátozott ideig lesz látható online és a 444.hu Youtube-csatornáján. A filmből április közepén nyilvános offline vetítést is tartanak.