A kínai piac
Az Egyesült Államokban 1,3 milliárdos volt a kalózkodásból eredő kár, a nemzetközi porondon pedig 4,8 - ez utóbbi összeg csaknem fele Európából származik. Az illegális letöltés, másolás vagy terjesztés leginkább Kínában, Oroszországban, Nagy-Britanniában, Franciaországban, Spanyolországban Brazíliában, Olaszországban, Lengyelországban és Mexikóban virágzik.

Ha a veszteséget a potenciális piachoz viszonyítva vizsgáljuk, akkor Magyarország a harmadik helyen áll 73%-kal, Kína és Oroszország után.

A tanulmány szerint az átlagos kalóz 16-24 éves városlakó férfi. Az amerikai, a koreai és a magyar főiskolai hallgatókat külön megemlítik: ők jelentősen hozzájárulnak az országukban realizálható veszteséghez.  

"A vizsgálat eredményei megerősítik, hogy a kalózkodás elleni harcot sokféle irányból szükséges végiggondolni", mondja Dan Glickman, a tanulmányt elkészíttető Amerikai Mozgókép Szövetség (MPAA) igazgatója. "Mint minden iparágban, nekünk is folytatnunk kell a szerzői jogokkal kapcsolatos tájékoztatást, valamint azt is meg kell tanítani az embereknek, hogy mi történik, ha megszegik ezeket a szabályokat. Másfelől biztosítanunk kell, hogy a nézők a jogtiszta vetítéseket elérhető áron látogathassák. Eközben pedig együtt kell működnünk a kormányzatokkal és világszerte erőfeszítéseket kell tenni, hogy a jogi szabályozások valóban meglegyenek és érvényesülhessenek a gyakorlatban."

A tanulmány elkészítésével az MPAA két évvel ezelőtt bízott meg egy céget. A vizsgált időszak 18 hónap volt és 28 országban végezték el. A korábbi módszerekkel szemben ezúttal telefonos úton, internetes kérdőívekkel és fókuszcsoportok bevonásával dolgoztak; a következetesebb eljárással - különösen az internetes letöltések esetében - pontosabb eredményeket érhettek el. Korábban ugyanis az MPAA nagyvonalú becslésekkel kalkulált: így magyarázható leginkább a jelenlegi hatalmas mértékű növekedés. A végeredménybe ezúttal beleszámították azt is, hogy vajon a fogyasztók valóban megvásárolnák-e vagy megtekintenék-e moziban a filmeket, ha nem lenne belőlük hamisított példányuk. Ez is tovább árnyalta a valós veszteségről kialakuló képet.

A rendőrség lefülel egy illegális másolóüzemet
Londonban
Érdekes az is, hogy dacára a kínai, az orosz és néhány egyéb nemzet kalózpiacáról szóló híreszteléseknek, az USA utáni második legnagyobb veszteséget Mexikóban könyvelhették el (483 millió dollár). Ez az összeg háromszorosa a 2004-es, régi módszerekkel felmért eredménynek. Kínában 244 millió dollár nyomát üthetik bottal (2004-ben 280 millióra becsülték), és az orosz piacon is 10 millióval kevesebb dollár miatt kell bánkódni, mint 2004-ben.
 
A felmérés szerint a kalózkodás a házimozi területére tört be leginkább (kétharmad arányban), és nem annyira a filmszínházakéba. Pedig a hollywoodi stúdiók éppen a DVD-eladásokban reméltek új fogyasztókat meghódítani.
 
Az is kiderült, hogy a kalózkodás nem mindenhol a fiatalok bűne: Japánban a veszteség 50%-a 25 és 39 év közötti elkövetőknek köszönhető.

Az eredmények, sajnos úgy tűnik, nem igazolják vissza az MPAA kalózkodás elleni erőfeszítéseit. A tudatosító kampány és a jogi intézkedések nem elegendőek az illegális tevékenység visszaszorításához.