Kapcsolódó anyagok

Kossuth-díjas filmesek (vagy munkásságukban filmhez kötődő alkotók)

Bíró Miklós Balázs Béla-díjas operatőr, Kiváló Művész, a Színház- és Filmművészeti Egyetem egyetemi tanára, aki "a Magyar Televízió megalapítása óta és televíziós műfaj kiemelkedő tv-játékait, illetve tv-filmjeit fotografálta rendkívül magas színvonalon. Közben játékfilmeket is készített, melyben szintén meghatározó munkatárssá tudott válni. A televíziós műfaj meghatározó vizuális személyisége."

Bíró Miklós fényképezte Szinetár Miklós rendezésében a Csárdáskirálynőt 1971-ben és a Rózsa Sándor-tévéfilmsorozatot 1979-ben. Kovács András operatőre volt a '69-es Extázis 7-től 10-ig című filmben, a '83-as Szeretőkben és a '84-es A Vörös grófnőben. Dolgozott továbbá többek között Esztergályos Károllyal, Fehér Györggyel és Mészáros Mártával is.

Grunwalsky Ferenc Balázs Béla-díjas operatőr-rendező, érdemes művész, mert "a filmszakma egyik legkreatívabb egyénisége. A magyar valóság különös területeit dolgozta fel, melyben hosszú éveken át a magyar film vizuális nyelvének megújítójává vált; a videotechnika filmszerű alkalmazásának magyarországi úttörője, egyik kidolgozója."

Grunwalsky az utóbbi években a filmszakmai rendszerváltás meghatározó személyisége. Végigkísérte hosszú születési útján a filmtörvényt, mely végül széles szakmai és politikai konszenzus alapján lép hamarosan életbe. Több mint egy éve a Magyar Mozgókép Közalapítvány Kuratóriumának elnöki tisztségét is betölti.   

Krasznahorkai László Babérkoszorú-díjas és József Attila-díjas író "a kortárs magyar prózairodalom megújulásában és korszerűvé válásában játszott rendkívül fontos alkotói szerepéért, regényeiért és elbeszéléseiért, amelyeket a külföldi - elsősorban a német - szakirodalom is számon tart és nagyra becsül."

Krasznahorkai írásai Tarr Béla filmjein keresztül is bejárták a nagyvilágot. Tőle származik a Kárhozat, a Sátántangó és a Werkmeister harmóniák alapanyaga.

Lázár Kati Jászai Mari-díjas színművész, kiváló művész, a Kaposvári Csíky Gergely Színház színművésze "hosszú évek óta a magyar színházi élet meghatározó színésznője, kiváló alakítása mellett gondot fordít arra, hogy megszülethessen a Merlin Színház, emellett kiváló színészpedagógusi munkát is végzett. Igazi színházteremtő egyéniség."

Rengeteg magyar filmben tűnik fel kisebb-nagyobb szerepekben, olyan meghatározó művekben is, mint az Idő van, Szürkület, Melodráma, Roncsfilm, Sose halunk meg, Megint tanú, Érzékek iskolája, A miniszter félrelép, Csinibaba, vagy a Presszó. Az idei filmszemlén a Rózsadomb és a Másnap című filmekben nyújtott alakításáért a legjobb női epizódszereplő díját nyerte el.

Moór Marianna, a Pesti Magyar Színház Jászai Mari-díjas színésze, kiváló művész "film- és tv-játékokban nyújtott alakításaiért, emlékezetes színpadi szerepformálásaiért, méltán nagysikerű művészi pályafutása elismeréseként."

Moór Marianna olyan jelentős filmekben szerepelt, mint a Sodrásban (1963), Szeressétek Ódor Emíliát! (1968), Az ember tragédiája (1969), A Pendragon legenda (1974), Az ötödik pecsét (1976).

Széchenyi-díjat kapott:

Almási Miklós, az MTA rendes tagja, József Attila-díjas esztéta, filozófus, az Eötvös Loránd Tudományegyetem egyetemi tanára "A magyar filozófiai és esztétikai szakirodalom kiváló műveléséért, műelemzéseiért, színház-, film- és irodalomkritikai munkásságáért, valamint az esztétika oktatásának megszilárdításában és kiszélesítésében végzett tevékenységéért."

Magyar Köztársasági Arany Érdemkeresztjét kapta: 

Foktői János, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma munkatársa, az Audiovizuális Főosztály vezetője. Foktői jelentős szerepet vállalt a filmtörvény minisztériumi előkészítésében, a Filmszakmai Kerekasztallal való egyeztetésben.

Balázs Béla-díjat kaptak:

Bélafalvy Balázs operatőr, a Színház- és Filmművészeti Egyetem tanára,
Ferenczi Gábor filmrendező,
Incze Ágnes filmrendező,
Kis Klára rendező,
Koltay Beáta, a Magyar Televízió szerkesztő-rendezője,
Márkus Tamás, a Mafilm Audió Kft. hangmérnöke,
Mertz Loránd operatőr,
Papp Gábor Zsigmond filmrendező,
Szita Miklós producer, ügyvezető igazgató,
Zalán Vince filmkritikus.

Magyar Köztársaság Kiváló Művésze díjban részesült:

Ember Judit Balázs Béla-díjas filmrendező

Magyar Köztársaság Érdemes Művésze díját érdemelte ki:

Zádori Ferenc Balázs Béla-díjas operatőr