A film Eduardo Rózsa-Flores saját kalandjait elbeszélő, azonos című könyvén alapul, melyet a magyar és spanyol mellett a film megjelenésével párhuzamosan hamarosan angolul is kiadnak. Rózsa-Flores élettörténete nyomán és saját főszereplésével nemrégiben készült magyar film, a 33. Filmszemle fődíját elnyerő Chico furcsa módon vegyíti a fikciós és dokumentarista elemeket.       

A The Filthy War viszont háborús kalandfilmnek készül, és igaz történetek alapján fiatal amerikaiak és más nemzetiségű katonák sorsát meséli el a jugoszláv háborúban. Eduardo Rózsa-Flores legendás nemzetközi szakaszát kíséri nyomon a történet, és a háború hiábavalóságát, őrületét kívánja ábrázolni.


A Szentlászlót védő önkéntesek csapata
Az önkéntesekből álló szakasz a kétezer éves falut, Szentlászlót védi a szerb nacionalisták etnikai tisztogatása elől. Ez a városka hosszú időn keresztül különféle nemzetiségű emberek (horvátok, magyarok, szerbek) békés közössége tudott lenni. A világ egy kis csücskét védelmező amerikai, brit, spanyol, portugál és afrikai önkéntesek csapata végül tragikus sorsa jut - Hege László erőteljes filmet kíván készíteni a megrázó történetből. 

A film témája a rendező életét is végigkísérte. Hege László a filmhunak elmesélte, hogy már kora gyerekkorában is filmrendező akart lenni, de a bolsevik terror évei alatt "osztályellenség"-nek nevezett fiatalembert a hatalom nem engedte a felsőoktatás közelébe. Az 1956-os forradalom után börtönbe zárták, ahonnan megszökött és az USÁ-ba emigrált. Ott újságíró és történelem szakon tanult, majd több évig jóhírű kereskedelmi fényképészként dolgozott New Yorkban. Fotósként hirdetés- és folyóirat-illusztrációk készítéséért minden elképzelhető nagyobb amerikai díjat megkapott.


Hege László
Több TV-spot és music-video után Hege filmezéssel kezdett foglalkozni. Írt, rendezett: televíziós, dokumentum-, sorozat- és vállalati filmeket is készített, majd a legjobb New York-i színészek kedvenc tanáránál, Wynn Handman-nál tanult rendezést. A színészekkel való munka teljesen megváltoztatta szemléletét, és ennek hatására több saját és adaptációs forgatókönyvet írt és rendezett, valamint kisebb színdarabokat az off-off Broadway színpadokon.

Hege Eduardo egy cikkét a nemzetközi alakulatról a KAPU folyóiratban, egy szemétkosárban találta meg a Déli pályaudvaron, vonatra várva. Találkoztak és a rendező elolvasott mindent, amit Eduardo írt, valamint a témával kapcsolatos sok más könyvet és dokumentumot is. Eduardóval meglátogatták a csaták helyszíneit, találkoztak a bajtársakkal, felvették a kapcsolatot a nyugati országokban élő volt önkéntesekkel. Hege látta a Chico-t is, amit nagyon érdekes filmnek talált. Ugyanakkor Eduardóval elhatározták hogy a Mocskos Háború nem az ő életéről szól majd, hanem az Eduardo által megalakított nemzetközi őrsről.

A forgatókönyv fikció, de a valódi történelemre alapoz, "az igazi életről szól", fogalmaz a rendező: ahogy az alakulat létrejött, és ahogy az önkéntesek helytálltak vagy elestek a horvatországi falu védelme során. Tehát a The Filthy War közel sem azonos a Chico-val.

Eduardo egy szentlászlói ház előtt

Drámai, háborús és szerelmi jelenetekből és ennek megfelelő karakterekből épül fel a film. Mindezek az elemek szórakoztatóbb formában ábrázolják a történelmi valóságot. Hege László  a forgatókönyv és a fényképezés mellett a színészekkel való szoros együttműködést tartja a legfontosabbnak a filmezésben. Mint elmondta, a néhány kisebb horvátországi helyszíni forgatás kivételével a teljes egészében Magyarországon készülő filmhez totálisan magyar stábot szeretne. Erről már több szakemberrel tárgyaltak.

A színészek többségét a magyar tehetségek soraiból szeretné kiválasztani. Tökéletes angoltudásra persze szükség lesz, de a tervek szerint a produkció biztosít majd egy "dialog coach"-ot, hogy ebben segítséget nyújtson a színészeknek. Hege László nagyszerű alkalomnak tartja, hogy bemutassák a világban, milyen jók a magyar színészek - nemcsak Cserhalmi, és
mások, akik már nemzetközileg bizonyítottak, hanem a külföldön még nem ismert tehetségek is.


Jorge Sanz
Eduardo szerepére a rendező Jorge Sanz-ot, a híres spanyol színészt választotta, mert úgy gondolta, sokoldalúsága képessé teszi a karizmatikus szakaszvezető szerepének eljátszására. Az alkotók úgy vélik, az egyelőre külföldön kevésbé ismert spanyol színész számára filmjükön keresztül elvezethet az út a nemzetközi sikerhez. A szereplők között feltűnik majd Tarr Béla legújabb filmjéből, a Werkmeister harmóniákból, valamint A lé és a Lolából ismerős Lars Rudolph, aki a színészkedés mellett egy rockegyüttesnek, a Stan Red Fox-nak a frontembere. A The Filthy War-ban egy száműzött horvát-osztrák intellektuelt alakít majd.

A Mocskos Háború Hege Lászlónak nem az egyetlen magyarországi projekje. "A toronymagas tehetségű" Hamvai Kornél regénye alapján az íróval közösen már előkészítették A besúgó (The Informer) című filmet is, melynek - mint Hege meséli - "a forgatókönyve a lehető legjobb, amit valaha olvastak, állítják Hollywoodban".