Újabb nemzetközi koprodukció érkezett a héten hazánkba, hogy filmet forgasson egy 18. század végi szegény szerzetesről, aki egy nagy csalás révén egyszerre Szicília úri szalonjaiban találja magát. Az egyiptomi tanács egy intrikákkal és képmutatással teli világban játszódik, melynek gyökereit már rágni kezdi a francia forradalom hatása. Leonardo Sciascia regényét Emidio Greco rendező ülteti vászonra.

A film nagy részét Szicíliában, Palermóban, Siracusában, Notoban és Vittoriában forgatták, összesen tíz hetet időzött ott az olasz-magyar-francia stáb, mely szeptember 17-étől újabb két hétre Magyarországra költözött.

A hazai gyártó a Focus Film Kft., a rendező első asszisztense Kolos István, aki a Madách Színházban rendezőként dolgozik, színészeink közül pedig Kassai Ilona és Benedek Gyula szerepel a filmben. A stáb először a Keszthelyi kastélyban rendezkedik be, majd a Fővárosi Szabó Ervin könyvtárt veszik birtokba és a Kiscelli Múzeumban is dolgoznak majd.

A rokokó korban játszódó történet kosztümjeit Gyarmathy Ágnes tervezte, akinek nevét olyan filmekben jegyzik, mint Szabó István Mephisto-ja vagy az Olaszországban bemutatott Az operaház fantomja. A tervezőnő, aki a két és fél hónapos Szicíliai forgatáson egyedüli magyarként dolgozott, 450 jelmezt álmodott meg a produkcióhoz, az egyes színészek általában vagy tíz különböző ruhakölteményt hordanak a filmben.
(filmhu)
Szicília, 1782, a híres Palazzo Butera pompás termeiben járunk, mindenfelé rokokó ruhás dámák és parókás férfiak. A történet egy szegény szerzetesről szól, aki egy nagy csalás révén egyszerre a dél olasz sziget úri szalonjaiban találja magát. Főhősünk, Vella apát megkaparintotta egy ókori arab kódex fordítási jogait, mivel azonban alig ért valamit arabul, természetesen nem sok köze van irományának az eredeti szöveghez. A város mégis hősként ünnepli a csaló papot, aki a sikeren felbuzdulva elhatározza: maga is gyárt egy kódexet, amivel megvesztegetheti az uraságokat. Némi ellenszolgáltatás fejében az apát úgy mesterkedik, hogy a „dokumentum” az egyes családok nemesi előjogait megerősítse. Végül persze kitudódik a hazugság és börtönben végzi az álszent szerzetes. Eközben tanúi lehetünk a csinos és szellemes Di Blasi ügyvéd tragédiájának, aki magányos harcosként a francia forradalom és a felvilágosulás eszméit hirdeti egy feudális világban. Királyellenes összeesküvését azonban elárulják és kínpadra kerül, majd kivégzik.