A díjátadást övező félelmek csupán Billy Crystalnak, az est házigazdájának adtak alkalmat bőven, hogy Mel Gibson Krisztus-filmje mellett a kalóz DVD-ken is köszörülje a nyelvét. Az Akadémiai díjátadást igyekeztek politikamentessé tenni, ennek mintegy jelzéseként Crystal bevonuló filmjében eltaposta a tavalyi botrányhőst, Michael Moore-t. Bizonyára nem emiatt, de különösebb botrányok nélkül zajlott le a gála, a szervezők tartottak Tim Robbins és Sean Penn szereplésétől is, de mindkét színész viszonylag konszolidáltan és politikamentesen köszönte meg elismerését.

Nem voltak feleslegesek az esélylatolgatások, minden az előzetes számítások szerint alakult, az Oscar előszobájának számító díjátadók úgy látszik irányt mutattak a Filmakadémia számára is. A mellékszereplők díjazása senkinek sem okozott meglepetést, mindenki megkapta, amit megérdemelt, igazából megértek ezek az elismerések a díjazottak számára: Renée Zellwegger kicsit a Chicago-ra és a Bridget Jones-ra is kapta a díjat a Hideghegyben nyújtott teljesítményéért, és a Titokzatos folyó végre Tim Robbins számára is sodort egy szobrocskát. A várakozásoknak megfelelően a fantasztikus súlygyarapodást produkáló Charlize Theron nyerte a legjobb színésznőnek járó díjat a Monster című filmben nyújtott alakításáért. Az este egyetlen meglepetése, hogy negyedik jelölése után végre elnyerte a legjobb színésznek járó díjat Sean Penn, neki szintén a Titokzatos folyó hozta meg az aranyszobrot.

Francis Ford Coppola lánya, Sofia Coppola Elveszett jelentés című filmjéért a legjobb eredeti forgatókönyv díját nyerte el, minden más díjat gyakorlatilag Peter Jackson monstre trilógiájának befejező része, A király visszatér zsebelt be az Amerikai Filmakadémia díjátadóján is: tizenegy jelölésükből mind a tizenegyet díjra váltották, Billy Crystal a sokadik új-zélandi részleg köszönetnyilvánítása után meg is jegyezte: lassan nincs senki Új-Zélandon, akinek nem mondtak köszönetet. A megérdemelt szakmai díjak mellett A Gyűrűk ura trilógia befejező része kapta a legjobb adaptált forgatókönyv és a legjobb vágás díját is, valamint Peter Jackson lett a legjobb rendező, és A király visszatér a legjobb film is.

Életműdíjat kapott a Rózsaszín Párduc filmek kiagyalója, Blake Edwards, megemlékeztek Katherine Hepburne-ről, Gregory Peckről és egy további összeállításban emlékeztek meg a tavalyi évben elhunyt filmcsillagokról és filmes szakemberekről.

A díjátadó egyetlen magyar vonatkozású filmje elismerés nélkül maradt: a Cserhalmi György főszereplésével készült cseh Zelary elől Kanada vitte el a szobrocskát: a Les invasions barbares (Barbárok a kapuk előtt) című filmért.

Bár már a jelölés is megtiszteltetés, az est egyik nagy vesztese a Kapitány és katona, amely tíz jelöléséből mindössze kettőt, a hangvágást és a fényképezést váltotta díjra, Clint Eastwood legutóbbi rendezése, a Titokzatos folyó hat jelöléséből csak Sean Penn és Tim Robbins jelölését válthatta szoborra, a Hideghegy alkotói is csak Renée Zellwegger mellékszereplő díjával vigasztalódhatnak.  Ennél rosszabbul csak a Vágta alkotói jártak, amikor hét jelölésük ellenére üres kézzel mentek haza. Ugyanígy járt az Utolsó szamuráj is, hiába a négy jelölés, egy szobor sem került az alkotók kezébe. Méltatlanul maradt díj nélkül Fernando Meirelles Isten városa című filmje, Alejandro Gonzalez Innarittu legújabb mozija, a 21 gramms is.

Johnny Depp mondta a visszaszámlálás alatt adott villáminterjújában: az Oscar-díjátadás kellemes módja a délután és az este eltöltésének – bár magyar idő szerint ez kora hajnalra esik, de a kellemes jelzőben kiegyezhetünk, bár némileg mozgalmasabbra is sikerülhetett volna a díjátadó, ha nem minden kategóriában A Gyűrűk ura kapja a díjakat, hanem esetleg más filmekbe fektetett munkát is díjazták volna.

És az Oscar-díjakat kapták:
legjobb film: A király visszatér
legjobb rendező: Peter Jackson, A király visszatér
legjobb színész: Sean Penn, Titokzatos folyó
legjobb színésznő: Charlize Theron, Monster
legjobb férfi mellékszereplő: Tim Robbins, Titokzatos folyó
legjobb női mellékszereplő: Renee Zellweger, Hideghegy
legjobb eredeti forgatókönyv: Elveszett jelentés – Sofia Coppola
legjobb adaptált forgatókönyv: A király visszatér - Philippa Boyens, Peter Jackson, Frances Walsh
legjobb külföldi film: Barbárok a a kapuk előtt - Kanada
legjobb filmzene: A király visszatér – Howard Shore
legjobb betétdal: Annie Lennox, "Into the West" - A király visszatér
legjobb animációs film: Némó nyomában – Andrew Stanton
legjobb látványterv: A király visszatér – Grant Major, Dan Hennah, Alan Lee
legjobb fényképezés: Kapitány és katona – Russel Boyd
legjobb jelmez: A király visszatér – Ngila Dickson
legjobb vágás: A király visszatér – Jamie Selkirk
legjobb smink: A király visszatér - Richard Taylor, Peter King
legjobb hang: A király visszatér - Christopher Boyes, Michael Semanick, Michael Hedges, Hammond Peek
legjobb hangvágás: Kapitány és katona – Richard King
legjobb vizuális effektek: A király visszatér - Jim Rygiel, Joe Letteri, Randall William Cook, Alex Funke
legjobb dokumentumfilm: The Fog of War – Errol Morris, Michael Williams
legjobb rövid dokumentumfilm: Chernobyl Heart – Maryann DeLeo
legjobb animációs rövidfilm: Harvie Krumpet – Adam Elliot
legjobb rövidfilm: Two Soldiers – Aaron Schneider, Andrew J. Sacks