Nem voltak feleslegesek az esélylatolgatások, minden az előzetes számítások szerint alakult, az Oscar előszobájának számító díjátadók úgy látszik irányt mutattak a Filmakadémia számára is. A mellékszereplők díjazása senkinek sem okozott meglepetést, mindenki megkapta, amit megérdemelt, igazából megértek ezek az elismerések a díjazottak számára: Renée Zellwegger kicsit a Chicago-ra és a Bridget Jones-ra is kapta a díjat a Hideghegyben nyújtott teljesítményéért, és a Titokzatos folyó végre Tim Robbins számára is sodort egy szobrocskát. A várakozásoknak megfelelően a fantasztikus súlygyarapodást produkáló Charlize Theron nyerte a legjobb színésznőnek járó díjat a Monster című filmben nyújtott alakításáért. Az este egyetlen meglepetése, hogy negyedik jelölése után végre elnyerte a legjobb színésznek járó díjat Sean Penn, neki szintén a Titokzatos folyó hozta meg az aranyszobrot.
Francis Ford Coppola lánya, Sofia Coppola Elveszett jelentés című filmjéért a legjobb eredeti forgatókönyv díját nyerte el, minden más díjat gyakorlatilag Peter Jackson monstre trilógiájának befejező része, A király visszatér zsebelt be az Amerikai Filmakadémia díjátadóján is: tizenegy jelölésükből mind a tizenegyet díjra váltották, Billy Crystal a sokadik új-zélandi részleg köszönetnyilvánítása után meg is jegyezte: lassan nincs senki Új-Zélandon, akinek nem mondtak köszönetet. A megérdemelt szakmai díjak mellett A Gyűrűk ura trilógia befejező része kapta a legjobb adaptált forgatókönyv és a legjobb vágás díját is, valamint Peter Jackson lett a legjobb rendező, és A király visszatér a legjobb film is.
Életműdíjat kapott a Rózsaszín Párduc filmek kiagyalója, Blake Edwards, megemlékeztek Katherine Hepburne-ről, Gregory Peckről és egy további összeállításban emlékeztek meg a tavalyi évben elhunyt filmcsillagokról és filmes szakemberekről.
A díjátadó egyetlen magyar vonatkozású filmje elismerés nélkül maradt: a Cserhalmi György főszereplésével készült cseh Zelary elől Kanada vitte el a szobrocskát: a Les invasions barbares (Barbárok a kapuk előtt) című filmért.
Johnny Depp mondta a visszaszámlálás alatt adott villáminterjújában: az Oscar-díjátadás kellemes módja a délután és az este eltöltésének – bár magyar idő szerint ez kora hajnalra esik, de a kellemes jelzőben kiegyezhetünk, bár némileg mozgalmasabbra is sikerülhetett volna a díjátadó, ha nem minden kategóriában A Gyűrűk ura kapja a díjakat, hanem esetleg más filmekbe fektetett munkát is díjazták volna.
És az Oscar-díjakat kapták:
legjobb film: A király visszatér
legjobb rendező: Peter Jackson, A király visszatér
legjobb színész: Sean Penn, Titokzatos folyó
legjobb színésznő: Charlize Theron, Monster
legjobb férfi mellékszereplő: Tim Robbins, Titokzatos folyó
legjobb női mellékszereplő: Renee Zellweger, Hideghegy
legjobb eredeti forgatókönyv: Elveszett jelentés – Sofia Coppola
legjobb adaptált forgatókönyv: A király visszatér - Philippa Boyens, Peter Jackson, Frances Walsh
legjobb külföldi film: Barbárok a a kapuk előtt - Kanada
legjobb filmzene: A király visszatér – Howard Shore
legjobb betétdal: Annie Lennox, "Into the West" - A király visszatér
legjobb animációs film: Némó nyomában – Andrew Stanton
legjobb látványterv: A király visszatér – Grant Major, Dan Hennah, Alan Lee
legjobb fényképezés: Kapitány és katona – Russel Boyd
legjobb jelmez: A király visszatér – Ngila Dickson
legjobb vágás: A király visszatér – Jamie Selkirk
legjobb smink: A király visszatér - Richard Taylor, Peter King
legjobb hang: A király visszatér - Christopher Boyes, Michael Semanick, Michael Hedges, Hammond Peek
legjobb hangvágás: Kapitány és katona – Richard King
legjobb vizuális effektek: A király visszatér - Jim Rygiel, Joe Letteri, Randall William Cook, Alex Funke
legjobb dokumentumfilm: The Fog of War – Errol Morris, Michael Williams
legjobb rövid dokumentumfilm: Chernobyl Heart – Maryann DeLeo
legjobb animációs rövidfilm: Harvie Krumpet – Adam Elliot
legjobb rövidfilm: Two Soldiers – Aaron Schneider, Andrew J. Sacks