Október 21-23. között rendezik a Nemzetközi Cigány Filmfesztivált
2016. október 21-23. között hetedik alkalommal rendezik meg a korábbi években több ezer látogatót vonzó Nemzetközi Cigány Filmfesztivált, a Romani Film Festet az Art+Cinemában. Az érdeklődők az idén mintegy 30 dokumentum-, nagyjáték- és rövidfilmet láthatnak, valamint kerekasztal-beszélgetéseken vehetnek részt. Újra látható lesz Az Érpatak-modell című dokumentumfilm - melyet beszélgetés követ a film rendezőjével -, illetve Radu Jude remekműve, a tavalyi Berlinalén Ezüst Medvét nyert Aferim! is.
A filmnapokon rengeteg hazai és nemzetközi, többek között holland, román, francia és lengyel alkotással is találkozhatnak az érdeklődők. A fesztivál első két napján 18, Joka Daróczi János által rendezett portréfilm látható olyan roma származású emberekről, akik jelentős részt vállaltak az 1956-os forradalom eseményeiben.
A vetítésekhez az idén is kerekasztal-beszélgetések kapcsolódnak. Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum igazgatója lesz a vendége a Romák az 1956-os forradalomban című, október 21-én, 16 órakor kezdődő beszélgetésnek, amelyen Joka Daróczi János és Kalla Éva mellett a roma hősök gyermekei is részt vesznek. Olyan, aktuális társadalmi kérdések is terítékre kerülnek, mint a roma értelmiségiek munkanélkülisége.
A hivatalos megnyitóra október 21-én 18 órakor kerül sor az Art+Cinemában. Ekkor nyílik Szentandrássy István Kossuth-díjas festőművész 1956-os tematikájú kiállítása, majd köszöntőt mond Langerné Viktor Katalin társadalmi felzárkózásért felelős helyettes államtitkár. A kiállítást D. Magyari Imre irodalomtörténész nyitja meg, a megnyitón fellép a Szilvási Gipsy Band és Nyári Oszkár színművész.
Amélie csodálatos élete, Thelma és Louise, A csodacsatár, 80 huszár, A gyűlölet, Hamu és gyémánt, A zongorista. Többek közt ezeket az ikonikus filmeket is megnézhetjük nagyvásznon, kiváló minőségben felújítva a Budapesti Klasszikus Film Maratonon (BKFM), ami legendás némafilmeket és élőzenés vetítéseket is tartogat a közönségnek. Szeptember 15. és 20. között kilencedik alkalommal rendezi meg a Nemzeti Filmintézet a restaurált klasszikusok filmünnepét fővárosi helyszíneken. Kiemelt témái közt lesz az ‘56-os forradalom 70. évfordulója is.
Idén új időpontban, 2026. augusztus 27–29. között megújult filmes esemény, a Veszprém-Balaton Filmpiknik várja a nézőket. A korábbi Magyar Mozgókép Fesztiválhoz kapcsolódó díjátadók nem lesznek részei a rendezvénynek. Az idei fesztivál megemlékezik az ötven éve elhunyt Latinovits Zoltánról, Tarr Béláról és a 100 éve született rendezőről, Herskó Jánosról is.
„Bizalom, türelem és konzultáció. Ha ez megvan, működni fog a rendszer” – megkezdődött a közös gondolkodás egy új filmfinanszírozási struktúráról. A Filmreform2026 kerekasztal-beszélgetéseken a szakmai résztvevők közös javaslatcsomagon dolgoznak a hazai filmfinanszírozás és filmgyártás jövőjéről.