Jankovics Marcell animációs filmje megérkezik a televízióba
A Toldi című animációs sorozat 2021-es őszi premierje után az egész estés film televíziós bemutatója is a Dunán lesz, a Magyar filmek vasárnap este című sorozatában. Jankovics Marcell, a magyar animációs műfaj egyik legnagyobb alakjának utolsó alkotása húsvétvasárnap 21 órától látható.
Arany János elbeszélő költeményének hőse, Toldi visszatér a képernyőre. Az MTVA felhívására és támogatásával a Kecskemétfilm stúdiójában készült 12 részes animációs sorozatot 2021 őszén láthatták a Duna nézői, húsvétvasárnap pedig a festői szépségű mozifilmet is a csatorna tűzi elsőként műsorára. Az MTVA támogatásával megvalósult film a Magyar népmesék sorozatot is jegyző Kecskemétfilm stúdiójában készült. A figuraterveket és a forgatókönyvet Jankovics Marcell, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Balázs Béla-díjas rajzfilmrendező, grafikus készítette, aki a film rendezője is Csákovics Lajossal.
Toldi Miklós történetén keresztül tanúi lehetünk egy nagy erejű kamaszfiú felnövésének, aki megtanulja használni és uralni a saját képességeit, hogy Nagy Lajos király leghíresebb lovagjává válhasson. Az animációs filmben nemcsak az ármánykodó báttyal való viszályt és az önmagát kereső ifjú belső vívódásait láthatják, de megjelenik benne a lovagi világ és a magyar puszta, illetve a lápvidék is. A nézők együtt barangolhatnak Toldival – többek között – a mocsárban és a 14. századi Pest utcáin, ahogy mindennel és mindenkivel szembeszállva küzd az igazságáért.
A vasárnap esti sávban továbbra is megszakítás nélkül élvezhetők az egészestés, rangos szakmai díjakkal elismert magyar filmek, hiszen folytatódik a közmédia és a Nemzeti Filmintézet (NFI) együttműködése, amelynek köszönhetően a mai magyar filmművészet kiemelkedő alkotásai láthatók vasárnap esténként a Dunán.
A Filmhu és az NFI közreműködésében készültő Filmgyár podcast adásaiban a hazai mozgóképipar, a filmfinanszírozás és a filmgyártás szakterületeiről beszélgetünk filmesekkel és a Filmintézet szakembereivel.
November 15-én kilencedik alkalommal rendezik meg az Inkubátor Program pitchfórumát. Mi pedig szokásunkhoz híven egyenként bemutatjuk az alkotókat és filmterveiket.
Nők, akik áttörték az üvegplafont, és rendezőkké tudtak válni a sokáig férfiak uralta magyar filmszakmában. Honnan jöttek ezek az úttörő nők? Hogyan jutottak el az első filmjükig? És hogyan folytatódott a pályájuk? Szederkényi Olga exkluzív portrésorozata a kezdetektől a rendszerváltásig új megvilágításba helyezve vizsgálja a magyar filmtörténetet.
Október 29-én indul az első BIFF, azaz a Budapest International Film Festival a Corvin moziban. A november 3-ig tartó eseményen olyan filmeket láthat először a magyar közönség, mint a Velencében körülrajongott The Brutalist, Andrea Arnold legújabb könnyfakasztója, a Bird vagy épp a német Oscar-nevezés, A szent füge magja.