…a mai naptól, 1989. október 23-ától országunk államformája és neve Magyar Köztársaság” – itt indul Csáki László első egész estés animációs dokumentumfilmje, a Kék Pelikan hőseinek története, akik a hirtelen megnyílt határokon keresztül hamis vonatjegyekkel indulnak Nyugatra. A Köztársaság kikiáltásának 35. évfordulóját a Kék Pelikan 1989 forintos mozijegyekkel ünnepli: október 23-án, szerdán az akcióban résztvevő Cirko Gejzír mozi 14:45-kor az Art+ Cinema pedig 17:00-kor indítja Csáki László rendező bevezetőjével a vetítést – míg a Bem mozi 19:00-kor kezdődő előadását közönségtalálkozó is követi, ahol a rendező a film kulisszatitkairól és mozis útjáról mesél majd.

Csáki László (fotó: Molnár Judit Anna)

A Kék Pelikan április 4. óta van a hazai mozik műsorán, azóta közel 25.000 néző látta. A film a nemzetközi porondon is megmérettetett: világpremierjét tavaly év végén a Tallinn Black Nights Filmfesztiválon tartották, azóta pedig többek között olyan jelentős nemzetközi eseményekre kapott meghívást, mint a torontói Hot Docs, a világ legjelentősebb animációs filmfesztiválja, az Annecy fesztivál, a DOK Leipzig vagy a kolozsvári Filmtettfeszt.

Csáki László animációs dokumentumfilmjét számos fesztiválon díjazták is: fődíjat nyert Tel Avivban az Animix Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon, a legjobb egész estés animációs filmért járó Pulcinella-díjat hozta haza a pescarai Cartoons On The Bay Fesztiválról, a fiatal zsűri díjjal jutalmazta a DocsBarcelona fesztiválon, a zsűri különdíját kapta a kassai IFF Art Film Festen és a zágrábi Animafesten, szakmai különdíjat és közönségdíjat nyert Poznanban az Animator Fesztiválon, de szerepel az Európa Filmdíjért versenyző legjobb dokumentumfilmek rövidített listáján is. A vonatjegy-hamisítók története egutóbb a múlt hétvégén Bukarestből tért haza díjakkal: az Animest Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon a legjobb játékfilm és tinédzser zsűri díját is elnyerte.

A valós eseményeket feldolgozó, felnőtteknek szóló animációs dokumentumfilm sok humorral és korabeli zenékkel meséli el, hogy hogyan oldották meg okosba’ az utazást a kilencvenes évek csibészei. A Kék Pelikan igazi nosztalgiautazás, amelyen a felidézett tárgyak vagy olyan korabeli zenék segítségével vehetnek részt a nézők, mint az Induljon a banzáj! a Bonanza Banzai-tól, a Lidocain a Hiperkarmától vagy a Húsrágó hídverő a Kispál és a Borztól. A film eredeti zenéjét Tövisházi Ambrus és Preiszner Miklós szerezték – az alkotók most egy remix erejéig, amelyhez videóklip is készült, ízelítőt adnak a készülő filmzenei album anyagából.


A filmmel mi is sokat foglalkoztunk, kritikusunk véleménye szerintlaza, tempós, kiforrott egyéni stílussal megvalósított egész estés animációs film a Kék Pelikan, ami izzadságmentes nosztalgiával eleveníti fel a közelmúltat." Csáki László a filmhu podcast vendége volt még a premier előtt, ahol többek között azt is elmesélte, hogy a 2006-ban jött alapötlet után milyen különböző verziókban létezett a történet, amíg sikerült megtalálni hozzá az animációs dokumentumfilmes formát. Szintén nálunk beszélt arról, hogy miért „az idő a legjobb konzulens”, és hogy miért nehéz számára elengedni a filmet, amikor végre elkészültek vele. „Olyan, mint egy hosszú álom, amibe belekerülsz, veled van, hordod, és egy teljesen váratlan pillanatban egyszer csak elkészült. Nagyon jó trip volt, de erről a tripről sokkal nehezebb lejönni mint egy rövidfilmről.” 


A
Kék Pelikan írója és rendezője Csáki László, producere Felszeghy Ádám és Kázmér Miklós. Az operatőr Horváth Árpád, a vágó Szabó Dániel, a zeneszerző Tövisházi Ambrus és Preiszner Miklós. A film a Nemzeti Filmintézet támogatásával az Umbrella Entertainment produkciójában, Temple Réka koproducer szakmai támogatásával és a Cinemon Entertainment gyártásában készült. A Kék Pelikan a JUNO11 Distribution forgalmazásában április 4. óta látható a hazai mozikban.