Az elsősorban zeneszerzőként ismert Szemző amellett, hogy számos filmhez komponált már zenét (Forgács Péter, Moldoványi Ferenc, Peternák Miklós, Erdély Miklós műveihez, de említhetnénk a Monory Mész András által rendezett Meteót is, amihez Másik Jánossal együtt készítette el a filmzenét), készít is filmeket, s rövidfilmjei után (Kuba, A másik part stb.) Az élet vendége volt az első nagyjátékfilmje.
A film Kőrösi Csoma Sándor útját próbálja a szó több értelmében is végigkísérni, úgy, hogy maga a híres tibetológus, nyelvtudós meg sem jelenik a képeken. A film, "tárgyához", Kőrösi Csomához hasonlóan poliglott, 14 nyelv szólal meg benne, bizonyos részei pedig 8 mm-es nyersanyagra lettek forgatva.
Egy újabb ajtó nyílik meg a Csoma-film előtt |
A kis költségvetés és a minél természetesebb felvételek reményében egy kis stáb utazott el Indiába forgatni (a rendező ezekkel a szavakkal jellemezte a forgatást: "...olyan ez a forgatás, mint egy vadászat, ahol a vadnak nem szabad elmenekülnie."), köztük természetesen Szaladják István operatőrrel vagy Sári László tibetológus professzorral és egyben forgatókönyvíróval, aki a Tibeti halottaskönyvtől Goethe szövegeiig számos irodalmi és kultikus szöveget épített be a filmbe. Az élet vendége a 37. Magyar Filmszemlén rendezői-látvány díjat nyert, és a hangmérnöki munka is elismerést kapott, míg az 59. Locarnói Filmfesztiválon a független filmes Kritikusok Hetén elismerő oklevelet kapott.
A Wroclawi Filmfesztivál tavaly mutatta be a Csoma-filmet, amikor is Carl Theodor Dreyer klasszikusának, az 1928-as Jeanne d'Arc szenvedéseinek az operafeldolgozása is a közönség elé került a Hilliard Ensemble előadásában, s ez adta az ötletet Az élet vendége opoeraátdolgozásához. A mű július 17-én lesz látható, a narrátort pedig az a Krystina Janda alakítja, aki Szabó István Mephistójában vagy Kryztof Kieslowski Rövidfilm a gyilkolásról című filmjében is játszott, de olyan Andrzej Wajda-klasszikusokból is emlékezhetünk rá, mint A márványember, Vasember - igazi lengyel színészlegenda.
Krystyna Janda hangja narrálja az operát |
A film képei, a narráció és a zene tökéletesen egymáshoz hangolva ad majd minden bizonnyal különleges élményt. (Hasonló produkciót láthatótt a magyar közönség is nemrégiben a Művészetek Palotájában, amikor Aki Kaurismaki Juha című némafilmjét az Anssi Tikanmäki Film Orchestra élőben előadott kísérőzenéjével tekinthette meg.) A világpremier mellett a wroclawi filmfesztiválon egy Szemző-retrospektív is látható lesz.