A péntek és szombat délelőtti műsorban bizony órákat kellett várni, míg a gyenge színvonalon kivitelezett nagyjátékfilm hosszúságú akciófilmeket értékelhető minőség követte. Kővári „Borz” József Vándormozi-ja egy apró, túlnyomórészt romák által lakott falvakban felvett történet.
Halper László filmje a bizonyíték arra, hogy a Hős utcát valóban hősök lakják, hiszen minden bátorságukat összeszedve indulnak a veszedelmes vérbálna nyomába, képi idézeteket használva többek között az Onedin család kálváriáját elmesélő hajdani filmsorozatból (A Hős utca bálnavadászatra megy). Mindezt nagyon humorosan, az elmúlt évtizedek független filmes stílusát megidézve teszik az alkotók.
A délutáni program azután igen változatosra sikerült. Láthattunk itt egysnittes hétpercest (Fogarasi Gergely: Utóirat), szellemes műanyagbaba-animációt éppúgy (Dzsamila és Nándor: A hiányzó láncszem), mint a 37. Magyar Filmszemléről szóló összeállítást (Zanza).
Ebből a felhozatalból messze kiemelkedett Gát Balázs Gypsy Side című dokumentumfilmje, amely a nyóckerben élő roma rapperek életét mutatja be, de nem az azóta médiasztárrá vált dumagépek, hanem a feltörekvő, sziporkázó tehetséggel megáldott fiatalok szemszögéből, párhuzamba állítva az amerikai példaképek pályáját és a hazai kistestvérek munkásságát. A filmmel betekintést nyerhetünk a freestyle-csatákban megküzdő underground rapperek szubkultúrájába.
A vidéki életbe enged betekintést Csuja László Rózsafüzér című kisjátékfilmje. A csendben, békében éldegélő nyugdíjas parasztgazdálkodó házaspár izgalommentes életében egy tolvaj megjelenése kelt feszültséget, de a tragikus végkifejlet szerencsére elmarad, a józan paraszti ész győzedelmeskedik.
A szombat délelőtt ismét néhány Polifimes alkotó munkája következett, amelyek közül Vargha Máté munkája sikerült a legjobban (Bal lábbal). A mindössze három perces kisjátékfilmben egy fiatal lány igen peches napját nézhetjük végig, de a megszokott, már sok helyről ismerős fordulatokat sikerült egy eredeti ötlettel megfejelni.
Friss, fiatalos humorával tűnt ki a mezőnyből Simonyi-Tóth: Egy szavazat |
Panrásav a címe Pudics Zsuzsanna szellemi fogyatékosokról szóló félórás, érzékeny dokumentumfilmjének. Sikerült úgy nyúlnia a témához, hogy valami újat mutasson be: a szereplők ugyanis a Baltazár Színház társulatának tagjai, akik különleges teljesítményre képesek a színpadon. Az ő felkészülésüket kísérhetjük szemmel, és persze a próbák folyamán közelebbről is megismerjük a színtársulat tagjait.
A délutáni versenyprogram ismét egy nagyjátékfilmmel indult, mégpedig Szalay Kristóf (Nomen est omen) második nagy szabású munkájával, a Deus ex machina-val. A láthatóan minimális pénzből készült, Londonban játszódó sorozatgyilkosos-misztikus történet szerencsére nem veszi komolyan saját magát, így a humor feledtetni képes az amatőr szereplők nem mindig egyenletes teljesítményét. A teltházas terem vastapssal üdvözölte a filmet és a jelen lévő alkotókat.
Ugyancsak friss, fiatalos humorával tűnt ki a mezőnyből a Simonyi-Tóth páros már a Magyar Filmszemlén is szerepelt Egy szavazat-a. Az elmúlt évek végletekig kiélezett politikai helyzetéről fest pontos képet a film, egy szavazóhelyiségben történt haláleset, és a megboldogult nyugdíjas által le nem adott szavazat körül bonyolítva a cselekményt. Mindezt úgy sikerült megvalósítaniuk, hogy még csak fel sem merül az alkotók politikai inkorrektsége. Sőt! A poént nem lövöm le, remélem sokaknak lesz még lehetőségük, hogy találkozzanak a mindössze 18 perces alkotással. (A filmhun ide kattintva nézheted meg.)
Kovács István filmjében egy fiatalember fogyasztja el a kedvese által kikészített reggelit, majd öngyilkos lesz. Hogy miért és milyen előzményei vannak a tettének, csupán az ötperces film utolsó képkockáiból derül ki, így mindvégig sikerül fenntartania a feszültséget a rendezőnek (Előjáték).Nem rejtették véka alá mondandójukat
Di Pol Jolanda, Búzás Mihály, Silló Sándor – a zsűri
Nagyszerű operatőri munkájával emelkedik a többi film fölé a Határvidék (rendezte: Király Tamás, operatőr: Kiss Gravi András, ide kattintva nézheted meg). A kirakós játékra emlékeztető történetmesélés végeredménye valószínűleg nem fog mindenkinél megegyezni, de feltehetően nem is ez volt a rendezői szándék a tanyavilágban játszódó bűntény mozaikszerű felépítésével.
A végére maradt a független film veteránjának, Káldy Lászlónak két alkotása. A Tavaszig még tíz nap biztos hideg címűben egy vidéki nyugdíjas házaspár életébe tekinthetünk be. Tél van, de Miklós bácsi már a tavaszt várja. A nyolcvanhatodikat. Minimalista eszközökkel megteremtett atmoszféra jellemzi a filmet, de itt is igaz, hogy a kevesebb több lehet. Szintén a hideg évszakban játszódik a Télen történt. A lovak szinte magán cirkuszi előadást tartanak gazdájuknak, aki a végén a nézők felé hajol meg a képzelt manézson.
Mindkét napon konzultáció zajlott a vetítések után a zsűri (Di Pol Jolanda – vágó, Búzás Mihály – színész, filmrendező, Silló Sándor – dramaturg, rendező), az alkotók és az érdeklődők részvételével. A szakmabeliek nem rejtették véka alá mondandójukat, nem kímélve az alkotókat sem. Persze mindezt a legjobb szándéktól vezérelve, azaz hogy túllépve az eddig elkövetett hibákon, legközelebb még jobb filmeket hozzanak magukkal a függetlenek.
Talán a szigorú véleményeknek tudható be, hogy a vasárnapi díjkiosztó ünnepségen igen csekély számmal jöttünk össze, pedig a zsűri összesen egy tucat filmet díjazott ill. juttatott tovább az 54. Országos Függetlenfilm Fesztiválra, amely az idén Siófokon lesz május 17-20-ig, ahova mindenkit szeretettel vár a MAFSZ (Magyar Független Film- és Video Szövetség).
Díjak:
Fődíj: Simonyi Balázs - Tóth Barnabás: Egy szavazat
1. díj (megosztva):
Szalay Kristóf: Deus ex machina
Gát Balázs: Gypsy Side
2. díj: Pudics Zsuzsanna: Panrásav
3. díj: Kovács István: Előjáték
Különdíjak
Király Tamás: Határvidék - az operatőri munkáért Kiss Gravi Andrásnak
Vargha Máté: Bal lábbal - különdíj a film humoráért
Halper László: A Hős utca bálnavadászatra megy - különdíj a film humoráért
Káldy László: Télen történt - különdíj Káldy László lovainak színészi teljesítményükért (1 mázsa zab lovaknak, házhozszállítással)
Elismerő oklevél
Csuja László: Rózsafüzér
A fenti filmek bejutottak az 54. Országos Függetlenfilm Fesztivál versenyprogramjába, illetve a zsűri továbbjuttatta még a következőket:
Káldy Lászó: Tavaszig még tíz nap biztos hideg
Kővári "Borz" József: Vándormozi