A végén az 51 alkotást felvonultató szemlén 12 díjat osztott ki a szakértő zsűri: Vincze Teréz, a Metropolis főszerkesztője; Orosz Csilla, televíziós szerkesztő; Anger Zsolt, színész; Buzás Mihály, filmrendező és Dömötör Tamás, független filmes.
A csütörtök esti megnyitó ünnepséget pénteken a versenyfilmek vetítése folytatta. Hajósi Szabó Csilla Roadmovie című alkotása fiatalokról elsősorban fiataloknak szól. Szerelmi történet, a fiú elkíséri barátnőjét, hogy egy levelet adjanak át utóbbi szerelmének. Közben különböző kalandokat élnek át, mélyebben megismerik egymást, és a film vége még azt is sejtetni engedi, hogy a barátság bizony átalakult szerelemmé.
A legfiatalabbak egyike, Papp Barnabás két háromperces, igen szellemes, csattanóra építő filmje nagy tetszést aratott. Az animáció (A kis pesti zsoké és a fáraó lánya) a klasszikus békacsókolós mesére épít, csakhogy ezt visszafelé eljátszva, és igen ötletes, szürreálisba hajló látványvilággal ötvözve teszi.
A fődíjas alkotás |
A III. emelet 14. egy elcsótányosodott lakásban élő fiatal házaspár életébe enged betekintést, a szürreális jelleg itt is tetten érhető. A férj ugyanis elmegy a főcsótányhoz, hogy megkérje, ne ijesztgessék már az ő drága feleségét!
A dramatizált, fikciós elemeket is tartalmazó dokumentumfilmek a fiatalok között igen népszerűek manapság. Kettőt is találunk a díjazottak között, és ez nem a véletlen műve! Szirmai Márton Süllyedő falu-ja már a 39. Magyar Filmszemlén és több külföldi fesztiválon is sikerrel szerepelt. A mozgókép Medgyesbodzásra kalauzol el bennünket, ahol az egész falu süllyed, de nem történik semmi, senkitől nem kapnak segítséget. Most már az EU-hoz próbálnak pályázni. Mindezt derűsen, játékosan mutatja be nekünk a film.
A fentihez hasonlóan szerkesztett, dramatizált dokumentumfilm a fődíjat elnyert Patyika spulni, Bernáth Milán és Khurelbaatar Uchral Ocsi alkotása is. Nem csak a formája, a hangulata is az imént említett filmmel rokon. Egy romák és magyarok által alkotott lakóközösségbe nyerünk bepillantást, egy belső udvarba, ahol egymás előtt élik életüket az itt lakók.
A legjobb dokumentumfilmek közé tartozott még Csubrilo Zoltán „Még oda nem ér az idő…” című szűk félórás munkája. Az alkotás egy magyarkanizsai tanyasi asszony életét mutatja be, humánusan, szép képekkel operálva. Szívet melengető alkotás.
A Resolution alkotója, Falvay Miklós az utóbbi években mindig színvonalas kísérleti és/vagy animációs alkotásokkal színesítette a MAFSZ fesztiváljait. Nem történt ez másképp most sem. Egy szarvasbogárra közelít rá a kamera, aztán megértjük, hogy a bogár nem sejtekből, hanem pixelekből áll, a pixelek pedig kis kockákra vetített bogarakból. Érdekes formalista kísérlet.
Roadmovie |
A szombathelyi alkotópáros Csóka Miklós és Balogh János Aranypart című, super 8-ra forgatott műve egy homevideóval kezdődik. Az ötperces film egy idillikus családi nyaralást mutat be, majd az apa befűzi a nyersanyagot, amiből viszont kiderül, hogy egy boldog pillanatuk nem volt a kirándulás alatt. Werkfilm és játékfilm olvad itt egésszé, így kap új, mélyebb jelentést az alkotás, és ettől kezdve a családon belüli erőszakról is szól.
Igazi fesztiválhangulat uralkodott a négy nap alatt Szombathelyen. Az alkotók, az érdeklődők és a zsűri tagjai az éjszakába nyúló nyilvános konzultáció után is tovább beszélgettek, vitatkoztak filmekről, filmtervekről és minden másról, ami ebben a nagyszerű atmoszférában felmerülhetett.
Díjak:
Fődíj:
Patyika spulni - Bernáth Milán, Khurelbaatar Uchral Ocsi
1. díj:
Aranypart - Csóka Miklós, Balogh János
2. díj:
A süllyedő falu - Szirmai Márton
3. díj:
Roadmovie - Hajósi Szabó Csilla
Alkotói díj:
Falvay Miklós - Resolution
Papp Barnabás - A kis pesti zsoké és a fáraó leánya ; III. emelet 14
Legjobb alkalmazott zene:
Orommadarak - Kotnyek István, Gerócs László, Kalász József
Legjobb színész:
Fodor Judit (Szakadás)
Szabó Simon (Hangár)
Legjobb portréfilm:
„Még oda nem ér az idő…” - Csubrilo Zoltán
„Kikötő” díj:
Remeteidő - Boros Ferenc, Horváth Zoltán, Kozma Gábor
Zsűri különdíj:
Ergo - M. Tóth Géza