A dokumentumfilmes csapat két, negyvenes éveiben járó boldogság-ügynököt követ, akik évente kétszer másfél hónapot töltenek úton, kérdőíveikkel házról-házra járják az elszigetelt falvakat a Himalájában. A filmesek arra vállalkoznak, hogy intim betekintést nyújtsanak a bhutániak hétköznapjaiba és vágyaiba, továbbá arra az univerzális kérdésre keresik a választ, hogy valóban mérhető-e a boldogság. A Bruttó Nemzeti Boldogság szívmelengető utazást ígér egy titokzatos, meseszerű világba, mely szöges ellentéte a fogyasztás és vágyak által dominált társadalmi berendezkedésnek.
Arun Bhattarai és Zurbó Dorottya / Fotó: Soldivision
Zurbó Dorottya és Arun Bhattarai a Színház és Filmművészeti Egyetem DocNomads Nemzetközi Dokumentumfilm-rendező Mesterképzésén végeztek Almási Tamás és Kékesi Attila osztályában. Első közös alkotásuk, a szintén Bhutánban forgatott, A monostor gyermekei (2017) nagy siker volt világszerte, számos fesztiváldíjat nyert. Zurbó Dorottya első önálló rendezése, a Nemzeti Filmintézet Inkubátor Programjában készült Könnyű leckék, egy gyönyörű fiatal szomáliai lány életét tárta a nézők elé, aki a felnőtté válás határán új életet kezdett Magyarországon. Világpremierjét a nagy presztízsű locarnói fesztiválon tartották, nagy sikerrel szerepelt a mozikban és elérhető a Filmio kínálatában.
A Bruttó Nemzeti Boldogság című dokumentumfilm a Match Frame Productions gyártásában készül Szakonyi Noémi Veronika producer vezetésével, a bemutatót 2024-re tervezik az alkotók. A filmet nemrég a Sundance Intézet dokumentumfilmes alapja is támogatta.
Boldogságügynökökről készít filmet a Könnyű leckék rendezője
Zurbó Dorottya (Könnyű leckék) A monostor gyermekei után ismét Bhutánban tervez dokumentumfilmet forgatni. A Bruttó Nemzeti Boldogság középpontjában a Boldogság Minisztérium nevű szokatlan intézmény áll, ami a lakosság boldogságszintjét hivatott felmérni. 2019 ősze óta kutatja a témát a bhutáni társrendezővel, Arun Bhattarai-jal. A magyar társrendezővel beszélgettünk.