2024. 04. 26. filmhu

Annecy-ba repül a Kék Pelikan

A világ legnevesebb animációs fesztiváljára

Csáki László animációs dokumentumfilmjét is meghívták a júniusi Annecy Fesztivál rangos versenyébe. A film egy valós eseményeket feldolgozó humoros, nosztalgikus történet néhány barátról, akik hamisított vonatjegyekkel utaztak Nyugatra a kilencvenes évek derekán. A Kék Pelikanra már közel 10000-en váltottak mozijegyet, és az alkotók az örömhír hallatán közzétettek egy friss videót a különleges film készítéséről.

 

Külföldi utazás? A '90-es évek fiataljai elmesélik, hogyan oldották meg okosba'! Csáki László, a Magyar Filmszemlén és a Kecskeméti Animációs Filmfesztiválon többször díjazott, Balázs Béla-díjas író-rendező éveken át készített interjúkat olyan érintettekkel, akiknek az életére sorsfordító hatást gyakoroltak azok a nemzetközi utazások, amelyeket a Kék Pelikan indigóval hamisított vonatjegyekkel tettek.

A hazai mozikban április eleje óta vetített Kék Pelikan az ő történeteik humoros, rendszerkritikus és heistfilmes elemeket felvonultató, korabeli magyar slágerekkel teli feldolgozása – méghozzá Magyarországon egyedülálló módon animációs dokumentumfilm formájában. A Kék Pelikan a valós – saját hangjukon megszólaló – szereplők mellett olyan színészek tolmácsolásában meséli el a történteket, mint Lévai Norman, Tegyi Kornél, Kenéz Ágoston, Börcsök Olivér, Rujder Vivien, Olasz Renátó, Thuróczy Szabolcs, Csőre Gábor, Trokán Nóra és Csoma Judit, a zenei aláfestést pedig ismert magyar kultzenekarok biztosítják, mint például a Bonanza Banzai, a Kispál és a Borz vagy a Hiperkarma.

Az Annecy az első animációs fesztivál meghívása a Kék Pelikan-nak, eddig a dokumentumfilm és játékfilm versenyprogramokban szerepelt. Nagyon örülök, hogy a dokumentum mellett animációs filmként is megmérettetik filmünk ezen a nagy presztízsű fesztiválon” – nyilatkozta Csáki László a film írója és rendezője.

 

A Kék Pelikan című egész estés animációs film producere Felszeghy Ádám és Kázmér Miklós. Az operatőr Horváth Árpád, a vágó Szabó Dániel, a zeneszerző Tövisházi Ambrus és Preiszner Miklós. Az alkotás a Nemzeti Filmintézet támogatásával az Umbrella Entertainment produkciójában, Temple Réka koproducer szakmai támogatásával és a Cinemon Entertainment gyártásában készült. A Kék Pelikan a JUNO11 Distribution forgalmazásában látható a hazai mozikban.

Budapesten legközelebb május 1-jén a Toldi Moziban tartanak közönségtalálkozót, ahol Csáki László rendező mellett Juhász Anna irodalmár és Gerlóczy Márton író a film készítésének kulisszatitkai mellett a korszak irodalmáról is beszélgetnek.

Az Annecy Fesztivált június 9-15. között rendezik meg az animációs szakma javának részvételével.

Filmhu podcast #90: Csáki László

Képzőművész, rendező és tanár, aki egyszerre dolgozik élőszereplős- és animációs műfajokban. Első egész estés alkotása a Kék Pelikan című animációs dokumentumfilm, amiből kiderül, hogyan utazták be magyar fiatalok tömkelegei hamis vonatjeggyel Nyugat-Európát a 90-es években. Csáki László podcastunkban mesélt a közel 20 éve érlelődő film elkészítéséről, az animáció előnyeiről és szerteágazó karrierjéről.

Még több magazin

magazin

Kreatív Európa történetek: Egész évben jelen az emberi jogi témákkal

Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál

A Verzió 2018-ban kapcsolódott be a Kreatív Európa MEDIA támogatási rendszerébe, azóta mindig sikerrel pályáznak. A 2023–24-es időszakban a 20. és a…

tovább

magazin

Így látták 2024-et a magyar filmesek – 2. rész

"A lesgól avagy mennyi bajszot bír el a vászon?"

Az év végén, az új év kezdetén számvetésre kértünk fel olyan embereket, akiknek életük fontos része a magyar film, és idén valami kiemelkedő történt…

tovább

Filmgyár podcast

A Filmhu és az NFI közreműködésében készültő Filmgyár podcast adásaiban a hazai mozgóképipar, a filmfinanszírozás és a filmgyártás szakterületeiről beszélgetünk filmesekkel és a Filmintézet szakembereivel.

Filmgyár podcast #23: Stratégia a magyar animáció fejlesztésére

Filmgyár podcast #19: Reformkori város díszlet épült Fóton

Filmgyár podcast #21: Filmklub hálozat

a teljes dosszié

Inkubátor 9.0

November 15-én kilencedik alkalommal rendezik meg az Inkubátor Program pitchfórumát. Mi pedig szokásunkhoz híven egyenként bemutatjuk az alkotókat és filmterveiket.

Inkubátor 9.0 – Schnabel Annabella: Ennyit jelent, ha az ember felnőtt?

Inkubátor 9.0 – Karácsony Péter: Az utolsó vonatrablás

Inkubátor 9.0 – Dóczé Péter: Nyugalom megzavarására alkalmas

a teljes dosszié

Rendezőnők a magyar filmtörténetben

Nők, akik áttörték az üvegplafont, és rendezőkké tudtak válni a sokáig férfiak uralta magyar filmszakmában. Honnan jöttek ezek az úttörő nők? Hogyan jutottak el az első filmjükig? És hogyan folytatódott a pályájuk? Szederkényi Olga exkluzív portrésorozata a kezdetektől a rendszerváltásig új megvilágításba helyezve vizsgálja a magyar filmtörténetet.

Dr. Balázs Mária, aki öt percig gondolkodhatott, hogy lesz-e ő az első magyar filmrendezőnő

Filmhu podcast #88: Szederkényi Olga és a magyar filmrendezőnők

Riedl Klára, a filmrendezőnő, aki “magyar népi filmmel” futott be 1939-ben

a teljes dosszié

BIFF 2024

Október 29-én indul az első BIFF, azaz a Budapest International Film Festival a Corvin moziban. A november 3-ig tartó eseményen olyan filmeket láthat először a magyar közönség, mint a Velencében körülrajongott The Brutalist, Andrea Arnold legújabb könnyfakasztója, a Bird vagy épp a német Oscar-nevezés, A szent füge magja.

Horváth Kristóf: Ez egy tiszta lappal induló fesztivál

Keményen dolgozó kisemberek a BIFF-en

A brutalistát is elhozza nekünk a Budapesti Nemzetközi Filmfesztivál

a teljes dosszié
 
- Mire gondolsz zenélés közben?
- A halaimra.

Doors

Oszd meg! Az összes idézet