Till Attila alkoholbeteg hősei, Sanyi és Pali a saját függőségük és családi traumáik elől menekülve igyekeznek segíteni egy visszaeső társukon. Az És mi van Tomival? Tilla két korábbi nagyjátékfilmje, a Pánik és a Tiszta szívvel után állami támogatás nélkül, baráti összefogással tudott elkészülni. A függetlenfilmek jelenlegi felívelése Tilla szerint “a magyar film második legfurcsább korszakát” hozták el nekünk. De mi szerinte az első?
Az alkoholizmus Magyarországon, de szerte az egész világon egy összetett, ellentmondásos tabutéma. Tilla szerint olyan erős alapanyag, hogy már-már a filmnek a rovására megy, mert minden néző érintett az ügyben, mindenki életében van egy-egy olyan barát vagy családtag, akinek problémái vannak az alkohollal. A film marketing kampányának részeként híres embereket kértek fel, hogy valljanak az alkoholhoz fűződő viszonyukról, és meglepetten tapasztalta, milyen könnyen képesek voltak megnyílni a témában.
Míg a mediterrán országokban az alkoholhoz általában pozitív dolgokat csatolunk – tánc, zene, szerelem, boldog őszinteség – addig itthon és a térségünkben téboly, zokogás, nagy monológok, verekedés, vezeklés és küszöb alá bekúszás társul. Úgy tűnik drámaibb a viszonyunk az alkohollal, bár Tillát és a csapatát nem a statisztika érdekelte, hogy hányan függenek tőle Magyarországon, hanem inkább hogy mit lehet kezdeni vele, milyen szokások fűződnek hozzá és hogy mennyire szabad ezekről párbeszédet kezdeményezni. A nézői visszajelzések alapján nagyon is lehet és kell is foglalkozni a témával.
„A filmkészítés sűrű, szerteágazó, felfokozott állapot, olyan mint a csoportterápia” - osztja meg velünk Tilla. Ő maga már 8 éve nem nyúlt alkoholhoz, de ahogy minden szerhasználó, ő se fog sohasem teljesen kigyógyulni a betegségéből. Az alkoholizmus egy életre szól, de ha valaki foglalkozik magával, csoportterápiára jár és tudatosan él, kisebb esélye van a visszaesésre. Elmondása szerint nem tartott attól, hogy a film feltépi a régi sebeket, az alkotásnak volt egy feszültsége, de biztonságot adott neki az emberek közelsége, a közös munka.
Főszereplője, a bábművész Sanyi a létezéséből és az életviteléből fakadóan megfoghatatlan szorongással küzd, mivel a színészlegenda apja minden levegőt, sikert, tehetséget elszívott előle, ami az abúzus egy egészen különös formája. Erről a lelki teherről beszélgettünk, hogy milyen sokféle hatás lökheti az embert újra és újra az alkohol felé, és hogy ő maga hogyan “ táncolt szakadék és a tragédia szélén”, anélkül, hogy valaha leesett volna.
Tilla mesélt Thuróczy Szabolcshoz fűződő közel 20 éves barátságáról, a közös bulikról és gondolkodásról, a háromórás karaokézásokról és az érzelmi őrületekről, ahova eljutottak egymás oldalán. Szabolcs energiájáról és orgánumáról beszélgettünk, ahogy minden szem rászegeződik, ahogy belép egy szobába. Tilla életében sok kreatív ember megfordult már, akik mind az ország keleti részéről érkeztek, éppen ezért egy varázslatos és izgalmas tájnak gondolja, ahova „egyszer egy mágikus meteor eshetett”.
Tillát ismert médiaszemélyiségként és (mostmár független) filmrendezőként is elfogadja a társadalom, kíváncsiak voltunk ez hogyan csapódik le benne. Az országos népszerűségű vetélkedők és a 22 éve kitartóan műsoron lévő szerelemprojekt, a Propaganda mellett hogyan egyensúlyozik az underground és a mainstream között, kell-e egyáltalán elválasztani a kettőt egymástól, és az is kiderült, hogyan hívják egymás közt azt a filmkészítői korszakot, amiben most élünk.
A függetlenfilmezés korlátairól, szabadságairól, és az amatőr szereplők filmre tett jótékony hatásáról is mesélt nekünk. Hol húzódnak a függőség határai? Meddig tűrjük el a bántalmazást, lehet-e, kell-e tudni megbocsátani egy alkoholistának a bűneit? Az És mi van Tomival? az első reakciók alapján rengeteg nézőt megdolgoztat, volt aki majdnem pánikrohamot kapott, de sikerült kitartania a végéig, és végső soron traumafeldolgozó, gyógyító hatással volt rá. Ennél fontosabb visszajelzést, pedig nem kaphat egy rendező.
A podcast meghallgatható a lenti lejátszóra kattintva és elérhető a népszerű podcast alkalmazásokon keresztül, a korábbi adások pedig itt hallgathatók: Spotify és Apple Podcasts.