Az MPAA-t elsősorban a nagy stúdiók vezetőivel folytatott konspirációval vádolják, valamint azzal, hogy az egészséges versenyt gátolják. A tilalom a kisebb, független producereket sújtja, akik nem tudják elérni, hogy az akadémia tagjai a szerényebb reklámmal induló produkciók vetítéseire is ellátogassanak. A csoport szerda reggelre kapott meghallgatási időpontot a New York déli részén található United States District Court-on.

Rich Taylor, az MPAA szóvivője, bár még nem látta a hivatalos iratokat, így kommentálta az esetet: „az első nyilatkozatokból úgy tűnik, hogy a folyamodvány teljesen figyelmen kívül hagyja a tilalom mögött rejlő szándékot, nevezetesen a kalóz másolatok számának csökkentését, és az egész filmgyártás védelmét, kicsikét és nagyokét egyaránt.”

Szakértők szerint a versenyellenesség vádját gyengíti az MPAA legutóbbi intézkedése, mely értelmében, szigorú ellenőrzés mellett mégiscsak engedélyezték a screenerek használatát. A jelenlegi helyzet tehát csak kis mértékben gátolja a rivalizálást, nem nyom olyan mértékben a latba, főleg az eredeti problémához, a filmek fekete piaci megjelenéséhez képest.