A Magyar Mozgókép Közalapítvány Kuratóriuma január 15-i ülésén írta ki a játékfilmes gyártási pályázatot, február 26-i beadási határidővel. Összesen 100 pályázat érkezett be, melyből 81-en új filmtervvel jelentkeztek, 19-en pedig korábban már támogatott projektekhez szeretnék megszerezni a beindításhoz szükséges hiányzó pénzmennyiséget.

Mint Martosi Mórocz Sándortól, az MMK finanszírozási igazgatójától megtudtuk, jelen pillanatban még nem lehet tudni, mekkora keretösszeget oszthat szét a Közalapítvány. Annyi azonban bizonyos, hogy a tavalyi 1,5 milliárdos játékfilmre fordítható támogatásnál most kevesebb pénzzel kell beérnie a filmeseknek. A kormányzati megszorítások ugyanis a Közalapítványt is érintették.

A szakkollégium igyekszik eleget tenni a pályázati kiírás szerinti április 15-ei határidőnek, amikor is a döntéseket nyilvánosságra kell hozniuk. Martosi Mórocz ugyanakkor elmondta, hogy két jelentős tényező is meghosszabíthatja a döntési folyamatot. Egyrészt jóval több forgatókönyv érkezett be, mint arra számítani lehetett. Másrészt megváltozott a szakkollégium működési rendje.

Az új eljárás szerint a 10 tagú zsűri az első fordulóban egymástól függetlenül két csoportban dolgozik, és alakítja ki az általa támogatandó, s így a második fordulóba kerülő filmtervek körét. A második fordulón azok a pályázatok vesznek részt, melyeket mindkét csoport támogatandónak javasolt. A mindkét csoport által támogatott pályázatokon felül az egyes csoportok 3-3  - általuk kiemelten támogatandó -  filmtervet nevezhetnek meg, amelyek akkor is részt vesznek a második fordulóban, ha a másik csoport azokat elutasítja. A szakkollégiumi döntési eljárás második fordulójában a teljes, 10 fős szakkollégium az első fordulón sikeresen túljutott pályázatokat értékeli.

Ezen túl fontos változás, hogy az alkotóknak lehetőségük nyílik személyesen is találkozni a szakkollégium tagjaival. Ennek során a producer és a rendező 10-10 percet kap, hogy filmtervének gazdasági-művészi szempontjait ismertesse a zsűrivel. A visszajelzések szerint a reprezentációs lehetőséggel mindegyik pályázó szeretne élni. Fontos ugyanakkor, hogy a szakkollégium a találkozás során nem kíván szakmai vitába bocsátkozni, nem kívánja kifejteni a véleményét a pályázatokról - nem szeretne produceri szerepben mutatkozni, ennek felelősségét magukra a tényleges producerekre hagyná. A bírálók célja, hogy szeretnék jobban megismerni a forgatókönyvek mögötti elképzeléseket, különösen hogy vannak alkotók, akik terveiket élőszóban esetleg jobban el tudják mesélni, mint írásban.

Az elbírálás új rendszere várhatóan több időt vesz igénybe, mint korábban. A reprezentációkra 4-5 nap is szükséges, valamint a két szakkollégiumi csoport kétfordulós megbeszélései is legalább 4 teljes napos ülést jelentenek, fejtette ki a finanszírozási igazgató. Ennek ellenére mindent megtesznek majd azért, hogy április közepére eredményt tudjanak hirdetni.