A meglepetést okozó film plakátja
Abdellatif Kechiche: L'Esquive
Az alacsony költségvetésű alkotás kiszorította a versenyből a Hosszú jegyességet, a nézettségi listák élén járó, Oscar-jelölt Kóristákat, és a Daniel Auteuil és Gerard Depardieu főszereplésével készült 36 Quai des Orfevres című bűnügyi thrillert is.

A L'Esquive azt a vajúdást mutatja be, melynek során a fiatalok egy iskolai színielőadásra készülnek a 18. századi drámaíró, Marivaux műve nyomán. Az elszegényedett, észak-afrikai bevándorlóknak otthont adó külvárosi környezetben játszódó film szereplői nagyrészt amatőrök. Kechiche úgy nyilatkozott, szeretett volna olyan témát bemutatni a filmben, amit egyébként nem lehet látni a mozivásznakon.
 
Az Audrey Tautou főszereplésével és Jean-Pierre Jeunet rendezésében készült I. világháborús eposz, a Hosszú jegyesség 5 Césart kapott, pedig 12 kategóriában is jelölték, köztük a fődíjra, valamint a rendező és női főszereplő is reménykedhetett a sikerben. Végül a fényképezésért, a látványért, a jelmezért, a női mellékszerepért (Marion Cotillard) és az új felfedezett, Gaspard Ulliel színészi alakításáért vehette át a Césarokat. A Kóristák, melyben egy iskolai tanár egy engedetlen osztályt az éneklés gyönyöreibe vezet be, sem járt jobban: a 8 jelölés ellenére csupán a legjobb zene és a legjobb hang díját érdemelte ki. Ráadásul mindkét film üres kézzel jött haza a vasárnapi Oscar-gáláról is.

Színésznő és elsőfilmes rendező
Yolande Moreau
A legjobb színész Mathieu Amalric lett a nagy kritikai sikert aratott Rois et Reine című filmjéért, a színésznői díjat pedig Yolande Moreau vehette át Quand la mer monte... című alkotásáért, melynek társrendezője is volt, és amelyért Gilles Porte-tal közösen megkapták az elsőfilmes díjat is.

Az amerikai Lost in Translation (Elveszett jelentés) lett a legjobb külföldi alkotás a francia ítészek szerint. Az Európai Unió legjobb filmje megosztva Ken Loach Ae Fond Kiss és Emir Kusturica Az élet egy csoda című alkotása lett.

A César-díjakat minden évben a 3300 fős, idén 30 éves Francia Filmakadémia ítéli meg. A Césart a francia Oscarnak is szokták nevezni.