A Nemzetközi Sajtóintézet (IPI) Orbán Viktor kormányfőnek címzett levelében aggodalmát fejezte ki a Magyar Televízió Rt. elnökének kinevezése és annak a magyar sajtószabadságra gyakorolt hatása miatt. A levél egy példánya eljutott az AFP bécsi irodájához, amelynek tartalmát hétfőn este ismertette a francia hírügynökség.

A levélben az IPI aggodalmát fejezi ki azzal kapcsolatban, hogy Mendreczky Károlyt jelölték a Magyar Televízió elnökének, aki korábban Orbán Viktor pártjának, vagyis a nagyobbik kormánypártnak: a Fidesznek volt tagja.
Az IPI szerint az a tény, hogy Mendreczky tagja volt a Fidesznek, "azt is jelentheti, hogy a kormány megpróbál nagyobb befolyást gyakorolni az állami televízióra" - áll az AFP által kivonatosan ismertetett levélben, amely hozzáteszi: "Jóllehet Mendreczky időközben kilépett a Fideszből, az IPI továbbra is attól tart, hogy politikailag befolyásolják őt."
Az ügy kapcsán az IPI kifejti azt a véleményét, miszerint "az elmúlt két évben Magyarországon a kormányzat részéről megmutatkozott egy olyan tendencia, hogy egyre inkább igyekezett befolyást gyakorolni a televízióra". A szervezet példaként azt az esetet említette, amikor egy újságírónak 1999 júniusában azzal az indokkal bontották fel szerződését, hogy államtitkokat hozott nyilvánosságra. Az AFP ehelyütt megjegyezte, hogy június 29-én több újságírót azért bocsátottak el a Magyar Televíziótól, mert nyilvánosságra hozták, hogy a Fidesz egyes tagjai "különleges elbánásban" részesültek a Postabanknál.
A (közszolgálati) televíziónál kialakult helyzet kapcsán az IPI felhívja Orbán Viktor kormányfőt, hogy "közleményben erősítse meg a Magyar Televízió függetlenségét", a kormány pedig "szavatolja, hogy nem avatkozik be a nemzeti televízió ügyeibe".
Az IPI egyben követeli, hogy Mendreczky Károly is tegyen egy hasonló értelmű nyilatkozatot, "amellyel eloszlatja a nemzeti televíziónál dolgozó újságírók aggodalmát".
MTI