Méltatlanok az SZDSZ eddigi stílusához, véleményéhez képest azok a kijelentések, amelyekkel Magyar Bálint és Pető Iván illették a filmszakma helyzetét, a kultusztárca e téren kifejtett ténykedését - hangsúlyozta Várhegyi Attila, a szakminisztérium politikai államtitkára hétfőn, a szabaddemokrata politikusok aznapi sajtótájékoztatóján elhangzottakra reagálva.

Várhegyi Attila szavai szerint Magyar Bálintnak - három éve, amióta nem miniszter - láthatóan egyre kevesebb információja van a kulturális élet részleteiről.
A politikai államtitkár erre példaként említette, hogy az úgynevezett filmközpont rt. felállítása - amelyet korábban a tárca szorgalmazott - még mindig az érdeklődés középpontjában van, jóllehet létérehozásáról a minisztérium már lemondott.
A mai napon is zajlott az az egyeztetés, amely egy olyan szervezet létrehozását tűzte ki célul, ami a szakma és a kulturális kormányzat számára egyaránt elfogadható - fűzte hozzá a politikai államtitkár. Magyar Bálint, Pető Iván vagy akár Demszky Gábor is autentikus véleményt kaphat a Budapesti Fesztiválzenekar támogatásának részleteiről, amely kapcsán egyik percről a másikra több mint 100 százalékra emelte támogatását a tárca, és semmit nem kért cserébe ezért - szögezte le Várhegyi Attila.
Ezzel a megjegyzésével a politikai államtitkár arra a kijelentésre reagált, miszerint a Fidesz kultúrpolitikájának legfőbb jellemzője, hogy az állami támogatást az "alkotói szolgasággal" párosítja.Várhegyi Attila szavai szerint ebben a témában a minisztérium által támogatottak közül akár Bacsó Pétert, Makk Károlyt, Mészáros Mártát, Tímár Pétert is meg lehetne kérdezni, hogy beleszólt-e a tárca valamibe.
A minisztérium valóban úgy kezeli az állami támogatást, mintha a saját pénze lenne, mert köztudott, hogy az ember a saját pénzével bánik a legtakarékosabban - fogalmazott a politikai államtitkár.Várhegyi Attila elmondta, hogy minden forint kiadását legalább három szűrőn ellenőrzik: a minisztérium, a Mokép és az állami kincstár szűrőjén.
Ezt 1998-tól, a millenniumi filmes program bevezetésétől indította a minisztérium - tette hozzá.A politikai államtitkár megjegyezte: a tárca mintegy negyven filmes produkció elkészítéséhez, vagy befejezéséhez adott támogatást, és megtisztelő, ha azok az emberek, akik ezekben a produkciókban közreműködtek, haveri körnek számítanak.
Pető Iván azon kijelentésére, hogy nincs olyan demokrácia, ahol megengedhető lenne, hogy ne pályázati úton osszanak állami támogatást, úgy reagált: a készülőben lévő Napoleon-filmet négy állam, Olaszország, Franciaország, Anglia és Ausztria rendelte meg egy történelmi évfordulóra kizárólag állami pénzekből.
A Magyar Mozgókép Közalapítvánnyal (MMK) kapcsolatos aggodalmakra megjegyezte: az SZDSZ-nek négy év állt rendelkezésére ahhoz, hogy a különböző filmes alapítványokat támogassa, ehhez képest Fodor Gábor az utolsó fillérig megszüntette minisztersége idején a Történelmi Film Alapítvány támogatását.
Az MMK állami támogatásának összege pedig a polgári kormány időszaka alatt emelkedett meg tíz százalékkal - ismertette Várhegyi Attila. A Nemzeti Kulturális Alapprogram (NKA) ugyanolyan szervezeti formában működik, mint Magyar Bálint ideje alatt, egyetlen kurátort sem váltott le azok közül, akiket Magyar Bálint nevezett ki, és a szakmai szervezetek delegálási lehetősége ugyanúgy adott, mint korábban - mondta.
Várhegyi Attila jelezte azt is, hogy az NKA rendelkezésére álló összeg reálértéke az inflációt meghaladóan nőtt.
MTI