Családi traumafeldolgozás testközelből az RTL+ műsorán
A Túl közel mostantól az RTL+ programján látható
Január 23. óta látható az RTL+ csatornáján Püsök Botond Túl közel című dokumentumfilmje, melynek központi témája a gyermekbántalmazás és a családon belüli erőszak, egy anya és két gyermeke traumafeldolgozásának története. A film premierje a jelenleg is zajló BIDF-en volt, és mostantól a streaming oldal előfizetői számára is elérhetővé válik.
Magyar-román koprodukcióban, az On the Spot alkotóinak közreműködésével készült dokumentumfilmfőszereplője Andrea, aki egyedül épít két gyermeke számára egy biztonságos, új életet, miután abuzív expartnerét börtönbe juttata, küzdelmeit azonban folyamatosan megnehezíti a falu zárt közössége, amelyben él. Mivel a férfi egy köztiszteletben álló papi család tagja, a helyiek szentül hisznek az ártatlanságában, míg Andreát és kislányát azzal gyanúsítják, hogy hamis vádakat koholtak. Mikor a férfit jó magaviseletért hamarabb kiengedik, Andrea eldönti, szembeszáll a közösség áldozathibáztató felfogásával és felveszi a harcot a törvénykezés hiányosságaival, hogy megvédhesse gyermekeit.
A film magyarországi bemutatója január 22-én, a 2023-as BIDF - Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztiválon volt, a bemutató előtt a DokuCast legújabb adásában beszélgettünk Püsök Botonddal, illetve Kálmán Mátyással, a Fortuna vendégei rendezőjével.
A Túl közelt 2021-ben hat hónapig fejlesztette a rendező a dok.incubator programban, Csehországban, Szlovákiában és Svédországban, majd a Szarajevói Filmfesztivál CineLink nevű szakmai programjának Work In Progress szekciójában dolgozott rajta tovább, idén pedig már a versenyprogramban szerepelt. Az Astra Filmfesztiválon októberben elnyerte a legjobb nemzetközi dokumentumfilmnek járó díjat is.
A film január 25-én még látható a BIDF programjában, az RTL+ streaming felületén az előfizetők számára lett elérhető.
Megérkezett magyar mozikba a Lakos Nóra Véletlenül írtam egy könyvet című rendezése, ami a gyerekek és a családok életéről és problémáiról szól játékos, elemelt hangvételben.
A Filmhu és az NFI közreműködésében készültő Filmgyár podcast adásaiban a hazai mozgóképipar, a filmfinanszírozás és a filmgyártás szakterületeiről beszélgetünk filmesekkel és a Filmintézet szakembereivel.
Nők, akik áttörték az üvegplafont, és rendezőkké tudtak válni a sokáig férfiak uralta magyar filmszakmában. Honnan jöttek ezek az úttörő nők? Hogyan jutottak el az első filmjükig? És hogyan folytatódott a pályájuk? Szederkényi Olga exkluzív portrésorozata a kezdetektől a rendszerváltásig új megvilágításba helyezve vizsgálja a magyar filmtörténetet.