40 pályázat, 9,2 milliárd filmekre

2004 januárjában rendezte meg első alkalommal az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) az általa támogatott filmek seregszemléjét, a Mustrát. A nagy érdeklődés hatására a Testület vidéken is be kívánja mutatni a legjobb alkotásokból készült válogatást. A vidéki filmszemlék második állomása Pécs után Debrecen lesz, ahol 2005. május 6-7-én a debreceni Apolló moziban láthatja a nagyközönség a vetítéseket (a részletes program az ORTT honlapján - www.ortt.hu).

A fesztiválon ugyan kizárólag filmes műsorszámokat mutatnak be, megjegyzendő, hogy az ORTT jelentős mértékben támogatta a különböző rádiós műsorszolgáltatók műsorszámait, a kábeltelevíziós beruházásokat, valamint a nem nyereségérdekelt és közműsor-szolgáltatókat is. E sokrétű médiatámogatást szemlélteti az alábbi grafikon.

A szórós és rezsi pályázatok műsorszórás fejlesztésére, és nem nyereségérdekelt, valamint közműsorszolgáltatók tevékenységének támogatására meghirdetet pályázati eljárások

1997 és 2004 között filmekre és televíziós műsorszámokra 40 pályázati eljárás keretében a Testület csaknem 9,2 Mrd Ft-ot ítélt meg. E támogatott műsorszámok összes adásideje meghaladta a 8500 órát.

A Testület televíziós és filmes pályázatai

A rádiós, kábeles, nonprofit és egyéb pályázatok

Az ORTT a tematikus pályázati eljárások által elsősorban dokumentumfilmek, természetfilmek, magyar szerzők könnyűzenei felvételeinek televíziós megjelenítéséhez, kulturális rendezvények közvetítéséhez járult hozzá. A meghirdetéskor a Testület kiemelten foglalkozott a „hátrányos helyzetű” műsorkészítőkkel. Ezen belül is különösen fontosnak tartotta a gyermekeknek szóló filmek és tévés műsorok készítésének támogatását, a helyi televíziós és rádiós műsorszolgáltatóknak szóló, a főiskolások vizsga-, valamint diplomafilmjeinek elkészítését támogató, a saját nyelven készülő nemzetiségi műsorok megtartását szolgáló pályázati eljárásokat és a fogyatékkal élőknek készülő vagy az őket bemutató, társadalmi integrációjukat segítő műsorok készítésének támogatását.

A Testület számos esetben tett közzé pályázatot valamely aktuális esemény kapcsán. Példa volt erre az Európai Unióhoz történő csatlakozás tárgyában, valamint a 2004. évi nemzeti ünnepek és emléknapok ünnepléséhez kapcsolódó televíziós műsorszámok készítésére meghirdetett pályázat. Sőt ebbe a körbe tartozik a Millenniumi Kulturális Gyűjtemény program keretében támogatott portréfilmek és filmszociográfiák készítése is.

A magyar filmek neves külföldi fesztiválokra történő eljuttatása és ezen keresztül a magyar filmek nemzetközi megismertetése érdekében fesztiválkópia-pályázatot is meghirdetett.

2005-ben 1,8 milliárd a magyar filmnek

A Testület 2005-ben is jelentős összeggel (csaknem 1,8 Mrd Ft-tal) támogatja a hazai filmkészítést, olvasható az ORTT sajtóanyagában. Évfordulós esemény kapcsán az 1956-os forradalom és szabadságharc 50. évfordulója alkalmából jelentet meg felhívást műsorszámok és tanfilmek elkészítéséhez.

A Magyar Mozgókép Közalapítvánnyal az idén is közös pályázatot ír ki tévéjátékok, tévéfilmek és tévéfilmsorozatok gyártására. Az ORTT kiemelten fontosnak tartja a dokumentumfilm műfaj továbbélését és ezen belül külön figyelmet szentel a határon túli műhelyeknek, de támogatja népszerű tudományos sorozatok elkészítését, a magyar színházak előadásainak rögzítését, televíziós hír, sport és kulturális magazinműsorok és a környezetvédelmi szemléletet építő műsorszámok megalkotását. A fogyatékkal élő nézőket segíti a hírműsorok, ismeretterjesztő műsorszámok és filmek teletextes feliratozásának támogatása.

Nyitott kapuk az Apollóban

Évi 10-12 díszbemutató
Az Apolló mozi Debrecenben
Kérdésünkre Vékony Éva, az ORTT szóvívője elmondta, hogy a debreceni fesztivál műsorát főként azokkal a filmekkel töltötték fel, amelyek a korábbi két Mustra alkalmával nagy érdeklődésre tartottak számot. Így a decemberi pécsi rendezvény tapasztalatai alapján Debrecenben kevesebb lesz a dokumentumfilm. A 2004 januári budapesti Uránia moziban tartott Mustra alkalmával a kistermekben vetített dokumentumfilmek is teltházasak voltak, még a földön is ültek nézők, Pécsett azonban, ahol csak egy nagyterem állt rendelkezésre, ez a műfaj kevésbé vonzotta a látogatókat. Az ORTT tehát igyekszik a közeghez megfelelő, nagy közérdeklődésre számot tartó filmeket bemutatni. Vékony Éva azt is elmondta, hogy a tervek szerint a Mustra később folytatódik más vidéki nagyvárosokban is, de ezek időpontjáról és helyszíneiről még nincs konkrét információ.

Az ORTT-nek egyébként hozzávetőlegesen 3 és fél millióba került a pécsi filmfesztivál megszervezése, a debreceni rendezvény esetében, ahol az ingyenes filmvetítések mellett ugyancsak lesznek koncertek is, hasonló költségekkel kalkulálnak.

A debreceni Apolló mozi működéséről és a fesztivál jelentőségéről Kardos Ilona, a mozi menedzsere számolt be a filmhunak. Mint elmondta, az ORTT az Apolló mozit felkeresve nyitott kapukat talált a Mustra számára. Az Apolló ugyanis elsősorban artmozi: 3 terméből 2-t művészfilmek vetítésére tartanak fent. Az ORTT Filmfesztivál ideje alatt az egész Apolló artmozivá alakul. A mozinak egyébként jó a látogatottsága, amihez a nemrégiben befejeződött felújítás is hozzájárult. Az Apolló szinte az összes megjelenő magyar filmet műsorára tűzi, évente 10-12 díszbemutatót is tartanak. A műsorstruktúra folytán minden film 1 hétig megy a programban, de például a Sorstalanság 2-3 hétig is látható volt: az első hét után még a kistermekben játszották. Sokszor előfordul, hogy egy-egy magyar filmet később visszahoznak még a műsorba. 

Díjazottak Debrecenben

A Testület által támogatott alkotások közül számos film szerepelt és nyert díjat hazai és külföldi seregszemléken. Csak néhány cím az ismertebbek közül:

– Tarr Béla: Werckmeister harmóniák
– Sopsits Árpád: Torzók
– Pálfi György: Hukkle
– Almási Tamás: Sejtjeink
– Gárdos Péter: Az utolsó blues
– Bacsó Péter: Hamvadó cigarettavég
– Tímár Péter: Vakvagányok
– Kamondi Zoltán: Kísértések
– Fonyó Gergely: Na végre itt a nyár!
– Sas Tamás: Szerelemtől sújtva
– Fésős András: Balra a nap nyugszik
– Deák Krisztina: Jadviga párnája
– Gothár Péter: Paszport
– Mundruczó Kornél: Szép napok
– Szaladják István: Aranymadár
– Forgács Péter: A püspök kertje
– Hegedüs Péter: Örökség: egy halász története
– ZSEBCSELEK Csoport – Buzás Mihály: Kis utazás
– Salamon András: Közel a szerelemhez
– Groó Diana: Tarka képzelet – Renoir álma
– Kamondi Zoltán: Magyar Tarka
– Enyedi Ildikó: Simon mágus
– Incze Ágnes: I love Budapest
– Fliegauf Benedek: Dealer
– Gárdos Péter: Három mese