Gojko Miticet is behozza a retró-csatorna

Az MTV Rt. irreálisan magasra emelt árai miatt szakította meg a kapcsolatot a Filmmúzeum a közszolgálati televízió archívumával – jelentette be Prokopp Dóra vezérigazgató a Filmmúzeum péntek délelőtt tartott sajtótájékoztatóján. A közszolgálati archívum hiányát pótolhatja, hogy a csatorna műsorán 2003-tól már nemcsak magyar alkotások lesznek láthatók.

A vezérigazgató elmondta, hogy a sajtóban megjelent téves információkkal ellentétben a Filmmúzeum minden fizetési kötelezettségének eleget tett az MTV Rt.-vel szemben. Prokopp Dóra cáfolta azokat a vádakat is, melyek szerint a csatorna "lopott" a Magyar Televízió Archívumából, sőt, a szerződés értelmében folyamatosan törlik le az MTV-től kapott anyagokat.

A Filmmúzeum Televízió 2000 novemberében kezdte el sugározni műsorát. A tematikus csatorna mára bebizonyította, hogy a magyar film napi 14 órában nézhető. Nézettségük folyamatosan emelkedik, jelenleg egymillió-százezer háztartásba jut el a Filmmúzeum műsora.

A napi tizennégy órás adást a csatorna eddig kizárólag magyar készítésű tartalmakból állította össze, három fő üzleti partnere a MOKÉP, a Magyar Nemzeti Filmarchívum és a Magyar Televízió volt. A Filmmúzeum - eddig 200 magyar nagyjátékfilmet tűzött műsorára.

A Filmmúzeum fontosnak tartja, hogy a Magyar Televízió archívumában nyugvó tartalmak láthatóvá válhassanak a nagyközönség számára. Ennek értelmében a MTV Rt.-vel kötött szerződés szerint 2001-től minden évre 400 órányi tartalom sugárzására kapott jogosultságot a Magyar Televíziótól, szerződésben meghatározott kondíciókkal és árakon. A jogok megvásárlásakor a csatorna nem kért kizárólagosságot az MTV-től.

A Filmmúzeum közgazdászai már az induláskor felmérték a világ filmes piacainak árait, és ehhez igazítva állapodtak meg a tartalombirtokosokkal - így az MTV Rt.-vel is - a jogdíj-árakról. Korrekt, még a piaci árnál is drágább jogdíjáron jutottak hozzá az Archívum anyagaihoz. Az MTV Rt. legutolsó állásfoglalása mégis az volt, hogy a Filmmúzeum a hatalmas mennyiség ellenére csak listaáron juthat hozzá a jövőben archív anyagokhoz. A Filmmúzeum részéről ez - nettó 1300 Ft/másodperccel számolva, évi 2,5 milliárd forintba kerülne

A médiapiacon gyakorlott vásárlók számára nyilvánvaló, hogy ez az ár irreális, a MIPCOM ill. a múlt héten Budapesten lezajlott DISCOP televíziós vásáron ennek töredékéért lehet színvonalas tartalomhoz jutni, egy átlagos, 100 perc időtartamú klasszikus játékfilm ára 700-800 dollár - míg a MTV egyórányi tartalmát közel 23.000 dollárért kínálja listaáron.

A Magyar Televízió által megadott áron még a legnagyobb kereskedelmi csatornák sem vásárolnak filmeket - állítja a vezérigazgató -, hiszen ez az órára vetített sugárzási díj már új televíziós tartalom előállítására is alkalmas, nem pedig olyan archív anyagok megvételére, mint pl. a tévétorna vagy a fekete-fehér esti mesék. A 2 és fél - 3 milliárd forintos költségvetés nagyjából 7 tematikus csatorna (pl. Spektrum, Minimax, VIVA) éves költségvetését fedezné.

A 2003-as évben a Filmmúzeum műsorán, az induláskor tervezett módon már nemcsak magyar alkotások lesznek láthatók. A csatorna - hangzott el a sajtótájékoztatón - enged a nézői nyomásnak: azoknak, akik Maigret felügyelőt, Gojko Miticet, az Alfa űrbázist, A tavasz 17 pillanatát, vagy az Orion űrhajót szeretnék viszontlátni a képernyőn. A csatorna emellett a világ különböző archívumaiból válogatva külföldi játékfilmeket, magyar származású hollywoodi mesterek klasszikus filmjeit, életrajzi filmeket, a filmkészítés titkait feltáró dokumentumfilmeket is műsorára tűz.

Prokopp Dóra végezetül fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy a változások semmiféle összefüggésben nem állnak a kormányváltással, a Filmmúzeum mindig is igyekezett politikailag független maradni.