Életének 81. évében vasárnap este elhunyt Grigorij Csuhraj világhírű szovjet filmrendező, A negyvenegyedik és a Ballada a katonáról című filmek alkotója.

Az idős művészt hosszú betegség után, egy moszkvai kórházban érte a halál.
Az 1921-ben született Csuhraj valamennyi filmje nagy népszerűségnek örvendett az egykori Szovjetunióban - utolsó alkotásával 1984-ben jelentkezett -, nemzetközi elismertséget azonban két legelső filmje, az 1956-os A negyvenegyedik, illetve az 1959-es Ballada a katonáról hozott neki. Az előbbi - a hruscsovi enyhülés legelején született - alkotás nem csak művészi, hanem ideológiai szempontból is mérföldkövet jelentett: korábban elképzelhetetlen lett volna a szovjet filmvásznakon egy olyan polgárháborús történet, amey egy fehérgárdista és egy vöröskatona lány szerelmi történetét beszéli el. Az elsőfilmes rendező alkotását a Cannes-i zsűri is különdíjjal jutalmazta.
Az orosz polgárháborús Rómeó és Júlia után három évvel készült az ugyancsak számos hazai és külföldi díjjal jutalmazott Ballada a katonáról, ami az azt átélő emberek szemszögéből ábrázolja a II. világháborút. Inkább a Szovjetunióban aratott sikert a rendező harmadik legjelentősebb munkájának tartott filmje, az 1961-ben készült, a sztálini repressziókat leleplező Tiszta égbolt.
Csuhraj egyébként katonaként szolgálta végig a II. világháborút - a magyarországi harcokban meg is sebesült -, emiatt filmrendezői tanulmányait is csak 1951-ben fejezte be. A moszkvai filmművészeti főiskolán a szovjet-orosz filmművészet egyik atyjának tartott Mihail Romm tanítványa volt. Csuhrajt pályája során Lenin-díjjal, és a - magyar kiváló művésznek megfelelő - Szovjetunió népművésze címmel jutalmazták.
MTI