Kaurismaki írásos nyilatkozatát Richard Pena fesztiváligazgató olvasta fel a Walter Trade terem színpadán, a film sajtóvetítése után: „A körülmények miatt én is kénytelen vagyok lemondani a részvételt. Ha az Egyesült Államok jelenlegi kormánya nem akar egy iránit, valószínűleg egy finnre sincs sok szüksége.”

A rendező a vetítés után tartott volna sajtótájékoztatót, amire tehát nem került sor. Donald Rumsfeldnek, az USA Védelmi Miniszterének - aki egyike az uralkodó iszlám ellenes közhangulat és a túlságosan is tökéletesen fölépített háborús retorika élharcosainak – a finn rendező külön is üzent:

„Szeretném meghívni a Védelmi Minisztert Finnországba. Sétálnánk egyet az erdőben és gombát szednénk, attól talán lehiggadna.”

A Cannes-ban idén a Zsűri Nagydíját és a Legjobb Színésznő Díját (Kati Outinen) elhozó filmet a rendező távollétében is levetítették. A gesztus inkább mondható tehát jelzés értékűnek, hiszen A múlt nélküli embernek már megvan az amerikai forgalmazója is, a bemutatóra várhatóan 2003 tavaszán kerül sor.

Kiarostami, aki francia és iráni útlevéllel is rendelkezik, a szeptember 11. óta megszigorított vízumpolitika egyik leglátványosabb áldozata. A szigorított intézkedések elsősorban Iránt, Irakot, Szudánt, Kubát és Líbiát sújtják, amely országokat a „terrorizmus szponzorainak” bélyegeztek.

A vízumot csak a 90 napos ellenőrzés után adhatják ki, annak ellenére, hogy az iráni rendező már több alkalommal járt az Egyesült Államokban. Kiarostami csak 30 napja nyújtotta be vízumkérelmét, és az amerikai és francia kulturális élet nagyjainak közbenjárása ellenére sem részesült különleges eljárásban: kérelmét a hatóságok elutasították.