A film az iszlám országokban tapasztalható nők elleni erőszak kérdésével foglalkozik. Van Gogh alkotótársnője Ayaan Hirsi Ali holland liberális politikus volt, aki szomáliai menekültként érkezett Hollandiába, egy előre leszervezett esküvő elől.

Ayaan Hirsi Ali, aki már korábban megtagadta az iszlám hitet, a film bemutatása óta rendőri védelem alatt állt, és őt is több alkalommal érte halálos fenyegetés. A merénylet során lövöldözés alakult ki, a gyanúsított és az őt kézre kerítő rendőr is lőtt sebbel került kórházba. Van Gogh, aki a híres holland festő leszármazottja volt, korábban Pim Fortuynrol, a 2002 májusában szintén meggyilkolt, populista jobboldali bevándorlás-ellenes politikusról is készített filmet.

A Submission egy iszlám vallású nő történetét meséli el, akit házasságba kényszerítenek, férje bántalmazza, és nagybátyja megerőszakolja. A film nagy felháborodást váltott ki a Hollandiában élő iszlám közösség körében. A film egyik jelenetében egy színésznő átlátszó ruhában látható, testét a korán szövege borítja, valamint ostorcsapások nyomai. Hollandiában közel egymillió mohamedán vallású ember él, a népesség 5,5%-a.

A filmet gyártó cégnél dolgozó kollégái egyike elmondta, hogy van Gogh számos fenyegetést kapott, de soha nem vette komolyan azokat. „Ellentmondásos figura volt, a szabad véleménynyilvánítás harcosa.”

Jan Peter Balkenende holland miniszterelnök elfogadhatatlannak tartja, hogy valaki a véleménye miatt váljon brutális gyilkosság áldozatává.