A Magyar Televízió Rt. kuratóriumának keddi ülésén Szabó László Zsolt bejelentette, hogy lemond a Magyar Televízió Rt. elnöki tisztségéről; a testület elfogadta a lemondást és 15 napon belül pályázatot ír ki az elnöki tisztségre. A kurátorok ugyanakkor jóváhagyták Mendreczky Károly általános alelnökké való kinevezését, valamint Szenes Andrea műsorokért felelős alelnök megbizatásának visszavonását.
Szerdától a Magyar Televízió Rt. vezetője Mendreczky Károly, aki az elnöki feladatokat és az elnöki jogkört gyakorló alelnök.A kuratórium elnökségének kedd esti közlése szerint a médiatörvény előírásainak megfelelően a testület 15 napon belül pályázatot ír ki az MTV Rt. elnöki posztjára.
Mendreczky Károly szociológus, közel húsz éve a Magyar Televízió dolgozója. Több felsőfokú végzettséggel rendelkezik, és 1990 óta különböző vezetői tisztségeket töltött be a Magyar Televízióban, legutóbb programigazgató volt.
Szabó László Zsolt a kuratóriumi ülésről távozva az MTI érdeklődésére nem indokolta lemondását. Lapértesülések szerint Szabó László Zsolt azért távozott, mert nem sikerült konszolidálnia a részvénytársaság gazdálkodását, és nem emelkedett a nézettség sem. A Magyar Televízió Rt. egyébként nem hosszabbította meg a szerződését a nézettségi adatokat készítő AGB Hungaryvel.
Orbán Viktor miniszterelnök egy januári rádióinterjúban kitért a Magyar Televízió helyzetére. A kormányfő akkor elmondta, hogy véleménye szerint a magyar nézők is megelégelték azt a helyzetet, hogy a politikusok irányítják a televíziót. Ezt bizonyítja, hogy a Magyar Televízió nézettsége jelentősen csökkent az elmúlt időszakban. Akkori interjújában Orbán Viktor közölte: számos ok között a nézők elpártolásának az is a magyarázata, hogy túlságosan sok a vita arról, hogyan működjön a televízió, és kevesebb figyelmet fordítanak arra, hogy jó műsorok készüljenek.
A Magyar Televízió Közalapítvány kuratóriuma idén februárban jóváhagyta a Bojtár utcai tévés ingatlan eladását, és az ebből befolyt több mint 2 milliárd forintból törlesztette tartozásainak egy részét.A kuratórium elnöksége nem fogadta el az elnök által előterjesztett 2001-es üzleti tervet. Az új üzleti terv elkészítése Mendreczky Károly általános alelnökre vár, aki egy hónapot kapott a testülettől arra, hogy benyújtsa a Magyar Televízió Rt. működését biztosító új üzleti tervet. A Magyar Televízió vagyonának alakulását, illetve a köztévé gazdálkodását helyezték középpontba a parlamenti pártok képviselői az MTV Rt. elnökének lemondásával kapcsolatban, az MTI-nek adott keddi nyilatkozataikban.
Sasvári Szilárd (Fidesz) szerint a Magyar Televízió elnökének lemondása várható volt. Megítélése alapján a távozó elnök intézkedései hozzájárultak ahhoz, hogy a vagyonvesztés ne legyen teljes körű, ugyanakkor a folyamatot nem tudta megállítani. Lendvai Ildikó, az MSZP alelnöke azt hangsúlyozta, hogy a keddi kuratóriumi ülésen bebizonyosodott, a Magyar Televíziót irányító kormánypártoknak a legfőbb gondjuk a felelős vezetők kimenekítése a süllyedő hajóról, míg a vétlen munkatársak a hitelezők és az elsősorban károsult közönség csak egyre mélyebb válságra számíthat. A jelenlegi üzleti terv még toldozgatva-foldozgatva sem lesz alkalmas a problémák megoldására, csak azok elmélyítésére - közölte a szocialista politikus.
Balogh László MDF-es képviselő szavai szerint a demokrata fórum bízik az új vezetésben, és partnerek abban, hogy a közszolgálati MTV konszolidációja mielőbb megtörténjék.Az MDF a médiatörvény adta lehetőségek között támogatni tud egy megerősödött közszolgálati televíziót - közölte.
- Az SZDSZ büntetőjogi felelősség megállapítását kéri az ügyészségtől a Magyar Televízió Rt. ügyében - áll Haraszti Miklós szabad demokrata ügyvivő és Pető Iván országgyűlési képviselő nyilatkozatában. Közlésük szerint a menesztés kísérlet arra, hogy eltüntessék az elnökségi tagok és a leköszönő elnök felelősségét. A szabad demokraták megfogalmazása szerint "egy év alatt elvertek mintegy 15 milliárd forintot, melynek nagy részét indokolatlanul külső cégekhez juttatták, eladták az épületeket és teljesen felélték a köztelevízió vagyonát, visszatartották a köztartozásokat, s mindeközben ingyen munkára kényszerítették a szerződéses dolgozókat."
- A Magyar Igazság és Élet Pártja (MIÉP) számára nem volt váratlan, hogy lemondott Szabó László Zsolt, a Magyar Televízió Rt. elnöke az intézmény elviselhetetlen vagyonvesztése nyomán - reagált Győri Béla, a MIÉP szóvivője az MTI-nek a tévéelnök távozásának hírére. Az ellenzéki párt szóvivőjének szavai szerint a MIÉP aggódva tekint a közszolgálati televízió jövője elé, mert nem látnak garanciákat a megfelelő működésére. - A Magyar Televízió vagyona nem a közszolgálatiság célját szolgálta. Idegen kezekbe került, ugyanis a pénz nagy részét Szenes Andrea volt alelnökkel az élen kiszivattyúzta egy társaság az intézményből - fogalmazott Győri Béla. Szentgyörgyvölgyi Péter, az FKGP parlamenti frakciójának helyettes vezetője nem kívánta kommentálni Szabó László Zsolt lemondását.

(MTI Online)