A Millenniumi 32. Magyar Filmszemle eseményeivel nyitja meg kapuit a Millenniumi Rendezvényközpont, mely 2001. február 1-jétől várja a rangos kulturális rendezvény látogatóit.
Az évtizede haldokló ipari Ganz-terület rehabilitációját egy kormányhatározat tette lehetővé 1999 decemberében, a II. kerületi önkormányzat jóváhagyásával.
Az öthektáros Ganz-terület nagy része hatalmas, zöld, tóval, fákkal, bokrokkal díszített, játszóteres park lesz. A Fény utcai főbejárattól, valamint a Kisrókus utcai, a Marczibányi téri és a Lövőház utcai bejáratoktól sétautak mentén tárulnak majd fel a látnivalók. Az augusztusban elkezdett bontás után októberben megindult építési munkák során a park több száz köbméternyi olajjal szennyezett talaját és talajvizét is megtisztítják.
A magyar leleményt és találékonyságot bemutató nagyszabású kiállítás az ipari architektúra szépségeit megőrző, impozáns csarnokokban kap helyet. A műemlékgyár területén több mint tízezer négyzetméteren kialakítandó létesítmények nemcsak a kiállításnak adnak majd teret, hanem kapcsolódó, különleges kulturális programoknak is. A Rendezvényközpontban 600 főt befogadó multifunkcionális színházi tér és tévéstúdió jön létre. A Fény utca felőli fogadó- és közösségi épületben internetes kávézó, gyermekjátszóház, információs központ várja majd a látogatókat.

A kiállítás

A Millenniumi Év tiszteletére megvalósuló kiállítás célja a magyarság alkotó kedvének, leleményességének, kreativitásának bemutatása, tudományos és műszaki újítások, találmányok, szabadalmak, új eljárások, eredeti alkotó gondolatok s azok gyakorlati megvalósulásának nagyszabású bemutatása révén.
A kiállítás a magyar szellemi, tudományos, illetve műszaki élet nagy egyéniségei, iskolái, műhelyei, korszakai, jelentős régiói, termékei, márkái, módszerei, eljárásai köré épül. Idetartoznak a magyar vagy magyar származású Nobel-díjasok életművei, a kiemelkedő magyar szabadalmak, szellemi termékek, a tudományos, illetve műszaki gondolkodás nagy elméletei és ezeknek a mindennapi gyakorlatban megvalósult formái. Idesoroljuk a magyar művészet, például a zenei alkotó- és előadó-művészet legjava termését, s a legtágabban értett magyar alkotómunka, így többek között a sport minden olyan eredményét, amiben a magyar gondolkodás sokféle újszerű sajátossága, leleménye testet öltött.
A bemutató arra törekszik, hogy mindenfajta jelentős, megvalósult magyar ötletet közvetítsen a kiállítás közönségéhez, közérthető, a bonyolult jelenségek lényegét megőrző formában, izgalmas és sokszínű kiállítástechnikai módszerekkel.
Kifejezett célja a kiállításnak, hogy a magyar alkotó elme sikereinek, az alkotási folyamat eredményeinek ez ideig páratlan arányú és teljesen újszerű bemutatásával büszkeséget ébresszen, és ösztönzést adjon a mai nemzedéknek, felébressze az alkotás vágyát.
A millenniumi ünnepségek befejeztével a kiállítás egy részét valószínűleg lebontják, de a Ganz-gyár helyén felépülő épületegyüttesben és a környék levegőjének tisztulását ígérő parkban a hosszú ideje hiányolt budai kulturális városközpont valósulhat meg.

(filmhu)