Michael Jackson 1982-es, Jon Landis rendezte Thrillerjének műfajtörténeti jelentőségét nem lehet elvitatni, jogos az 1. hely. Jacko azonban még jó néhányszor szerepel a listán: 9. helyen Janettel készült Scream című felvételük, ismét egyedül 21. a Beat Ittel, 34. a Billie Jeannel, 38. a Black Or White-tal. Janet önállóan is jelen van: 37. a Rhythm Nationnel és 72. a Love Will Never Doval. Még feltűnőbb Madonna jelenléte: 2. a Like A Prayerrel, 7. a Justify My Love-val (az elsőt vallási, a másodikat szexuálerkölcsi botrány követte), további helyezései pedig: 40. a Ray Of Light, 54. a Material Girl, 61. a Like A Virgin, 84. a Borderline. Prince-szel sem bántak mostohán: a When Doves Cry 17., az 1999 81. Ékes bizonyítéka mindez annak, hogy az elmúlt évtizedek legnagyobb popsztárjai kifejezetten látványfüggőek, néha akár éppen a zene rovására is.

A 3. helyen Peter Gabriel 1986-os Sledgehammerje áll, ami animációs bravúrjaival utánozhatatlant alkotott. Hatásos volt a 90-es évek elején a Nirvana Smells Like Teen Spiritje (4.), valamint a Guns'N'Roses November Rain-je (5.). A 6. helyre jött be a Pearl Jam Jeremyje, míg az A-ha fekete-fehér grafikákkal készített Take On Me-je a 8. helyet tudta megcsípni, Herbie Hancock Rock Itja a 10.-et.

De vajon mi a helyzet a műfaj fogalommá vált klasszikusaival? Nos, egyeseket megtalálunk a listán, mások viszont bántóan hiányoznak. A Queen Bohemian Rhapsodyja (14.) volt 1974-ben az első olyan reklámfilm, amely már kifejezetten a kliptechnikát alkalmazta. De nekik szinte minden klipjük remekmű volt, legalább a Fritz Lang Metropolisát felhasználó Radio Ga-Gának itt lenne a helye. Az R.E.M. barokkos-hippis Losing My Religionja a 19., az Aerosmith Crazyje a 24., a Dire Straits lézerrajzos Money For Nothingja a 25., a Police Every Breath You Take-je 33. Egy dallal szerepel a Genesis, a Land Of Confusionnal 1986-ból (62.). Bruce Springsteen a Dancing In The Darkkal szerepel (75.). A Metallicától kihagyhatatlan a Johnny fogta fegyverét című Dalton Trumbo-filmre épülő One (99.) és az Enter Sandman (32.), bár a csúcsot az Unforgiven II.-vel érte el a 90-es évek legnagyobb metálcsapata. Ugyancsak meglepő, hogy egyetlen klip sem verekedte be magát David Bowie-tól, a Rolling Stonestól, a zenélő festészetet kitaláló Enyától, a sokkoló képsorokkal operáló Cure-tól. A punkok úgy, ahogy vannak, hiányoznak, ellenben olyan nagyra felfújt sztárokat, mint Ricky Martint vagy Britney Spearst, beválasztottak. Mintha a szakemberek ismét összekeverték volna a maradandóságot a pillanatnyi nézettséggel...
(MTI)