Prukner Pál, a forgalmazó Hungarotop vezetője elmondta, valóban szokatlan, hogy tizenkét kópiával indítják egy elsőfilmes rendező filmjét, de egy tehetséges ember megfelelő indításához ezt a rizikót vállalni kell. A mozikban jó partnerre lelt a Hungarotop, hiszen nem csak az art mozik, hanem a multiplexek is vetítik majd a filmet, Budapesten a Corvin, a Westend és a MOM Park is műsorára tűzi, valamint Szegeden és Győrben is lesznek premierek. A forgalmazó magasra tette a mércét, mert úgy gondolja, a nézők a moziból kilépve jóhírét keltik majd a filmnek, a szájpropaganda pedig megsokszorozza a nézőszámot. 

„Elsősorban a fiatal mozinézőkre számítunk, de jó lenne, ha minél több szülő is megnézné a filmet, akiknek kamaszkorú gyerekeik vannak, hiszen a történet a szülői oda nem figyelés iskolapéldája”. Prukner Pál hozzátette még: „A Lányok kultuszfilmmé is válhat, ahogy annak idején a Moszkva tér. A Moszkva tér azért is jó példa, mert azóta nem indult a mozikban ilyen fiatal film, és a legendás Simó-osztály óta fiatal rendező nem kapott akkora lehetőséget, hogy diplomamunkája egy nagyjátékfilm legyen, és az moziba is kerüljön”. A forgalmazó harminc-ötvenezer nézőt remél, ami négy-ötszöröse egy átlagos magyar művészfilmnek, és olyan nézőszámot üt meg, mint a Hungarotop forgalmazta filmek közül a Taxidermia, a Fehér tenyér vagy az Ópium.”

A Lányok kultuszfilmmé is válhat?


Sándor Pál, a Hunnia Filmstúdió vezetője, a film producere kérdésemre elmondta, hogy a kész filmet látva nem bánta meg, hogy felkarolt egy elsőfilmes egyetemistát. „Örülök annak, hogy egy ilyen tehetséges rendezőt sikerült elindítanom. Azt gondolom, ez volt a dolgom, hiszen annak idején, kezdő filmrendező koromban engem is pályára segítettek. Ha ez a folytonosság működik, időről időre előhívja, kitermeli a magyar film tehetségeit. Faur Anna filmje várakozáson felüli, a végeredmény láttán nagyon elégedett vagyok. Annának sikerült olyan filmet csinálnia, ami nagyon itt, nagyon ma, nagyon kegyetlen és nagyon megrázó. A film átitatódik a szereplők életét betöltő kiszolgáltatottsággal, amit a két francia színésznő elképesztő hitelességgel tolmácsol. Ha összegeznem kéne a filmmel kapcsolatos benyomásaimat, csak ennyi lenne: hol a következő?”

Faur Annát, a film rendezőjét arról faggattam, milyen érzés volt profi rendezőket, mint Zsótér Sándor vagy Mundruczó Kornél színészként irányítani. "Sokan azt hiszik, hogy a rendezőként is tevékenykedő színészek megrendezik a saját jeleneteiket. De ők mindketten nagyon fegyelmezettek, színészként kizárólag a szerepükre összpontosítanak. Kornéllal már régóta barátok vagyunk, két korábbi filmemben is szerepelt. Már a Lányok írásakor tudtam, hogy vele szeretném eljátszatni a taxist." A forgatókönyv rengeteget változott, a végkifejletet befolyásoló dramaturgiai fordulat is az egyik átírás eredménye. "A három taxisfigura közül mindegyik szóba került az áldozat szerepében a könyv különböző stádiumaiban, de végül a legütősebb verziót sikerült megtartani. Az emberhalál értelmetlenségét akartam hangsúlyozni ezzel a csavarral, hiszen a lányok egész élete olyan, amilyen a film vége: esetleges és perspektíva nélküli."

A lányokat két francia színésznő alakítja, Dia szerepében Fulvia Collongues-t, Anita szerepében Hélène François-t láthatjuk. A színésznőket arról kérdeztem, személyes tapasztalataik mennyiben segítették őket a karakterek megformálásában. "Tőlem nem állt nagyon távol Dia karaktere, mert vidékről jöttem, ismerem a külvárosok világát. A megfigyeléseim, és az otthonról hozott modellek segítettek azonosulni a szerepemmel." - mondta Fulvia Collongues. Hélène François viszont viszonylag védett környezetben nőtt fel: "Sokkal idegenebb volt ez a környezet, ezek az emberek. Az sem volt egyszerű, hogy tizenéves, kiskamasz lányokat kellett játszanunk; az életkor miatt is volt köztem és a szerepem között némi távolság."

Ugyanabból a reménytelen környezetből


A film alaposan körüljárja, hogy miért lesz elegük az őket körülvevő világból, és miért szánják rá magukat a kitörésre. "Annak ellenére, hogy a történet bárhol megtörténhetett volna, miután megérkeztünk Magyarországra, akkor értettük meg, hogy a múlt, a kommunizmus emléke itt sokkal jobban ránehezedik az emberekre. A környezeten jobban érezhető, hogy egy ilyen eset a benne élőkkel megtörténhet" - vélekedett Hélène. 

A lányokat a magány tartja össze, és az, hogy ugyanabból a reménytelen környezetből jöttek, össze vannak zárva. "Ez nálunk, Franciaországban sincs másként: a külvárosokban élők saját környezetükből választanak barátokat, ez komoly összetartó erő köztük." - meséli Fulvia. A lányok közül Hélène figurája indul el a jellemfejlődés útján: "Az én figurámnak ez a történet a felnőttéválásról és az emancipációról szól. A két karaktert az teszi szimpatikussá, hogy miután megtörténik a baj, még akkor is kitartanak egymás mellett. Végigmennek az úton, ami tragédiába torkollik, de ők akkor is együtt maradnak."

És hogyan tetszik a lányoknak a film vitatható plakátja? "A filmet még nem láttuk, de a forgatás alapján a plakát nem olyan, mint a film. A film nagyon kemény, a plakát meg hát… De amíg a film jó, addig a plakát engem nem zavar."

A Lányok című filmet megtekintheted premier előtt a Filmhu Filmklubban: 2007. október 7-én, ahol vendégünk lesz Faur Anna rendező mellett a film két főszereplője is. Bónuszként levetítjuk Anna főiskolás vizsgafilmjét, a Nukert is, ezért kivételesen 17 órakor kezdünk. Gyertek oda, jó lesz.