Szomjas György, a Filmművész Szövetség főtitkára bevezetőjében elmondta, hogy minél nagyobb körültekintéssel és nyitottsággal igyekeztek összeválogatni a Szemletanács tagjait. A Filmművész Szövetség választmánya minden évben öt olyan alkotót delegál a Filmszemle Tanácsba, akik a megelőző egy-két évben maguk is indultak filmjükkel a mustrán. A 36. Magyar Filmszemlén Hartai László, Mihályfi László, Janisch Attila és Sipos Áron, a Szemletanács elnöke dolgozik majd együtt.
Sipos Áron Garami Gábort, ahogy ő nevezte, a „Szemle alappillérét” idézve azzal kezdte, hogy „ha esik a hó, Szemle lesz”. Nem ez az egyetlen pozitív előjel idén, hiszen Anette Benning, Szabó István Csodálatos Júlia című filmjének főszereplője a Golden Globe után az Oscarra is esélyes. Ha minden napra csak egy ilyen jó hír jut, bizakodva nézhetünk a 36. mustra elé, aminek komoly felkészültséggel és empátiával vághatunk neki, mondta a Szemletanács elnöke. Ehhez még Tóth Erzsébet, a társszervező Magyar Mozgókép Közalapítvány főtitkára még hozzátette, a korábbi évekkel ellentétben, végre normális Szemlére készülhetünk, s minden esélyünk megvan rá, hogy az is legyen. Noha az idei mezőnyből már sok filmet bemutattak, 11 premier lesz a Millenáris Teátrumban, de újabb 11 alkotás készül el a napokban, amiket már a 37. Szemle mezőnyében láthatunk.
A 36. Magyar Filmszemle játékfilmes versenyprogramjában vetített 21 játékfilmet Gazdag Gyula rendező, a zsűri elnöke, Medvigy Gábor operatőr, Szilágyi Ákos esztéta, Kéri Ádám, képzőművész – egyetemi tanár és Hutlassa Tamás, producer értékeli. A dokumentumfilmek versenyébe válogatott 42 alkotást Sára Sándor rendező, a zsűri elnöke, Székely Orsolya rendező-producer és Gulyás Gyula rendező zsűrizi, míg a kísérleti- és kisjátékfilm versenybe bekerült 36 alkotásról Ferenczi Gábor rendező, a zsűri elnöke, Pálos György rendező és Bikácsy Gergely esztéta-kritikus dönt. A filmszakos egyetemi és főiskolai hallgatókból álló hetedik alkalommal díjazó Diákzsűri tizenkét tagú zsűrit delegál a Szemlére, amely négy szekcióban ) végzi munkáját.
Zöld Holló díjat kap a legjobb nagyjátékfilm, elsőfilm, dokumentumfilm, kisjátékfilm, illetve idén először kerül átadásra a legjobb filmzenének járó díj.
A Szemle 150 milliós költségvetéséből 120 millió költhető a rendezvényre, 30 milliót visz el a nem visszatéríthető áfa. A bemutatásra kerülő filmek összköltsége 7 milliárd 200 millió forint, ennek 26 százalékát, a Sorstalansággal együtt 39-et, az MMK állta. Külön sorozatot szerveztek annak a hat tévéfilmnek, amik kiemelt információs vetítésen lesznek láthatóak. A produkciók sikerén felbuzdulva egyébként a tévéfilmes pályázatot idén is kiírják. A szintén kiegészítő rendezvényként szereplő Emlékezünk programja sajnos idén is nagyon sok alkotót idéz fel, szerencsére azonban ünneplésre is van alkalom. Matejka Mária gyártásvezető, Bokor Péter filmrendező, Ónodi György gyártásvezető és Zenthe Ferenc színész Életmű-díjat vehet át, míg Gaál István filmrendező és Sára Sándor filmrendező A magyar mozgókép mesterei elismerésben részesül majd. Ismét lesz nyílt zsűri-vita a versenyfilmekről. A játékfilmes szekció vitáját Hartai László, a dokumentumfilmesekét Sára Sándor, a zsűri elnöke, míg a kisfilmesekét Bakács Tibor Settenkedő vezeti.
Kozma Ilona, a szervezőbizottság elnöke zsúfolt programról számolt be, amely azonban igyekszik kerülni a párhuzamos rendezvények ütközését. Az Aquincum terem továbbra is a sajtóvetítések helyszíne lesz, a Mammut mozi egyéb termei, a díszbemutatóknak és vitáknak otthont adó Millenáris, a február 3. és 9. között a nagyközönségnek vetítő Uránia és a február 18. és 20. között információs és Szemle-győztes kisfilmeket játszó Kultiplex mellett pedig új helyszínként üdvözölhetjük a február 4. és 8. között a versenyből kimaradt dokumentumfilmeket befogadó Bem mozit, míg a nyitó- és záróceremónia a Kongresszusi Központba költözik. A 36. Magyar Filmszemle nyitófilmje Pejó Róbert Dallas Pashamende című alkotása, míg záróvetítése Koltai Lajos Sorstalanság című filmje lesz. A Teátrum hattal több díszbemutatónak ad otthont, mint tavaly. A 2004-es látogatottsági adatokat tekintve egyébként nincs okunk panaszra, hiszen a rekordszámú 27 film rekordszámú, másfélmilliós közönséget vonzott.
Ha már a rekordoknál tartunk, Vezér Éva, a Filmunió ügyvezetője szintén rekordszámról beszélt a mustrára érkező külföldi tudósítókkal, követségi kulturális referensekkel, kulturális intézetek munkatársaival és fesztiváligazgatókkal kapcsolatban. Az előre jelzett 120 vendég helyett legalább 150-en érkeznek, köztük a Cannes-i válogatók, Locarno, Moszkva, Karlovy Vary képviselői. Először látogat a Szemlére az American Film Institute képviselője, a Paris Cinema rendezvényének szervezője, illetve a FIPRESCI főtitkára, az évek óta hűséges Cottbus-i Fesztivál pedig idén speciális magyar programra készül. Ezen kívül a Filmunió a Filmszemlére nemzetközi dokumentumfilmes kerek-asztallal (február 4.) és nemzetközi sajtótájékoztatóval (február 6.) készül. Témája két, a közelmúltban Nagy-Britanniában megjelent, hazánk filmművészetét bemutató angol nyelvű kiadvány lesz, bemutatkozik továbbá a Szarajevói Filmfesztivál, melyre először nyerhet meghívást magyar film. Vezér Éva kiemelte, a Szemle mindig az évindítás a magyar filmek számára, egyben azonban mintegy gyors évértékelésként, arról is beszámolt, hogy 2004 összesen 280 filmes rendezvényt és fesztiválszereplést jelentett a magyar filmek számára szerte a világban.