Az orosz filmszakma legbefolyásosabb emberei korlátozni szeretnék az országban bemutatásra kerülő hollywoodi filmek számát, ezzel próbálva esélyt biztosítani a hazai produkcióknak is.

A Szovjetunió 1991-es szétesése és a filmszakma teljes összeomlása óta amerikai filmek uralják az orosz piacot. Karen Sahnazarov filmrendező és filmstúdió vezető szerint a hazai filmiparnak meg kell adni az esélyt, hogy újra talpra tudjon állni.

"Jelen pillanatban nem látok más megoldást az orosz film számára, mint a kvótarendszer bevezetését amerikai filmekre." mondta Shahnazarov, a Moszfilm feje.

Mikhail Shvydkoj kulturális miniszter ellenzi a kvótákat, ellenben azt reméli, hogy az ország mozijaiban az orosz készítésű filmek aránya 25%-ra fog nőni a jelenlegi 7%-kal szemben.
1991 előtt évente 150 film készült Oroszországban. Miután a kommunizmus összeomlott ez a szám 10-nél is kevesebb lett, majd kis mértékű növekedés volt tapasztalható, mely mára stabilizálódni látszik évi 30 filmmel.

Sahnazarov szerint az USA stúdióké minden haszon és még új oroszországi mozik építésébe sem kell befektetniük.

Bár Nyikita Mihalkov, Pavel Lounguine és még néhány nemzetközi sikernek örvendő rendező jó hírét kelti az orosz filmnek, az új tehetségek gondozásával is gondok vannak.

"A hazai filmgyártás legnagyobb problémája a képzett művészek illetve technikusok hiánya. Nincs elég pofi filmes Oroszországban, ahhoz, hogy évi 100 film készülhessen."

A magas jegyárak következtében a rendszeres mozilátogatók száma mindössze 500 ezer a 144 millióból. Egy mozijegy akár 10 dollárba is kerülhet, ami a 100 dollár alatti havi átlagbérek mellett igen jelentős összeg.

Hasonló kvótarendszert eddig Dél-Koreában vezettek be, ahol ezt a filmrendezők azzal hálálták meg, hogy életet leheltek saját filmgyártásukba és versenyre keltek Hollywooddal.

Amerikában a javaslat heves ellenállásba ütközött mind az amerikai kormány, mind a stúdiók részéről.