Pénteken ismét tárgyalóasztalhoz ül a filmtörvényt előkészítő bizottság a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumában (NKÖM); a megbeszélés tárgya a filmművészet támogatására fordítandó források elosztási rendszerének megvitatása lesz.

Sámuel Balázs közölte: az előkészítés alatt álló filmtörvény kapcsán felmerülő kérdésekről "először nem a Pénzügyminisztériumnak (PM) és a kulturális tárcának kell megegyeznie, hanem a szakmai előkészítő bizottságban kell szakértői szinten egyezségre jutni".
Ezt arra a kérdésre ismertette a főosztályvezető, amely az Országgyűlés Kulturális és Sajtó Bizottságának szerdai ülésén - filmszakmai körökből - elhangzott információn alapult. E szerint: a PM eddig minden javaslatukra - amely a filmfinanszírozás közvetlen állami támogatására, adókedvezményekkel megvalósuló támogatására vonatkozott - nemet mondott.Sámuel Balázs tájékoztatása szerint a jelenlegi bizottsági előkészítés során a PM szakértői szinten képviselte álláspontját; a pénzügyi tárca akkor fog hivatalos álláspontot képviselni, ha a törvénytervezet megalkotása után sor kerül az államigazgatási eljárásra.

Arra vonatkozóan, hogy milyen javaslatokra mondott eddig nemet a PM, a jogi főosztályvezető közölte: a szakma javasolta, hogy a személyi jövedelem adó (szja) vonatkozásában 2 millió forintig a magyar filmekre adott támogatás adóalap csökkentő tétel legyen.
A pénzügyi tárca ellenvetése erre vonatkozóan az volt, hogy az adóalap csökkentő tétel fogalmát az szja korábban ismerte ugyan, de ma már nincs ilyen.
A PM utalt arra is, hogy az szja 41. paragrafusában foglaltak szerint a közhasznú szervezetek (ilyen a Magyar Mozgókép Közalapítvány is) számára juttatott támogatás 50 ezer illetőleg 100 ezer forintig adócsökkentő tétel.

Sámuel Balázs válaszában jelezte azt is: a szakma javasolta, hogy a film- és videóvetítés után az áfa-tartalom 0 százalék legyen.
A PM erre vonatkozóan utalt arra, hogy az Európai Uniós (EU) csatlakozás küszöbén ez célszerűtlen, mivel a minimális áfa-tartalom az EU-ban 5 százalék, az ezt meghaladó kedvezményes áfa pedig minimum 15 százalék.
A hatályos magyar szabályok szerint a film- és videóvetítés áfa-mértéke jelenleg 12,5 százalék; változtatás hiányában tehát még emelkedhetne is a mértéke.
Az NKÖM jogi főosztályvezetőjének megítélése szerint a jövőre nézve két megoldási javaslat lehet: az egyik az 5 százalékos áfa, a másik pedig az áfa érintetlenül hagyása mellett a mozijegyet terhelő kulturális járulék felemelése lenne.
- Ez esetben a mozilátogatók, nem pedig a költségvetés járul hozzá a forrásbővüléshez - jegyezte meg.

Sámuel Balázs kitért arra: a szakma javasolta azt is, hogy a magyar, illetve a magyar koprodukciós filmek forgalmazása után ne kelljen társasági adót fizetni.
A PM ezt nem csak most, hanem már az 1997-ben készült filmtörvény-tervezet kapcsán is kifogásolta a szektorspecifikus adókedvezményt - utalt.Sámuel Balázs véleménye szerint a magántőke hatékony bevonásának érdekében szükséges lehet a társasági adóról szóló törvény 7. paragrafusában foglalt közhasznúsági kedvezményeken túl, további kedvezmények kialakítása.
MTI