Viszkis betyár
A film a történelmileg hiteles, 1830-as években aktív bakonyi haramia történetét ötvözi a legendákkal. A sztori két szálon fut: egyrészt Sobri bandájának kalandjait követi, másrészt Sobri Jóska és Répa Rozi szerelmének történetét meséli el. A forgatókönyv a Sobri alakja körül a nép ajkán született, mondaszerűen terjedő történeteken, meséken, népdalokon, és ezek zsurnalisztikai illetve irodalmi feldolgozásain alapszik.

Az alkotók már Sobri külsejének korabeli leírásában felfedezték a vászonra kívánkozó sztáralkatot. A nyílt, derült arcú szép szál legény a filmben egy az egyben a magyar Robin Hoodot testesíti meg: Csak a gazdagokat rabolja ki, a szegényeknek soha nem árt, igazságos, és kezéhez nem tapad vér, szándékosan nem ölt embert. A korabeli sajtó pedig napjaink Viszkiséhez hasonló médiasztárrá avanzsálta.

Színész-alteregóját Szarvas Attila személyében kapta meg a deli betyár, akiért majd meghaltak a vidék lányai. A fiatal színészt korábban a Sacra Coronában láthattuk - az ottani kimért, hosszúhajú figura helyett most egy kócos, borostás csibész kerül elénk decemberben.

Sobri szerelmének, Répa Rozinak egy ikeretestvére is volt, Mari -  a két lányt egy valódi ikerpár, Bíró Nikolett és Beáta alakítják életük első filmszerepében. Sobri legközelibb bandatagjait Eperjes Károly és szintén a Sacra Coronából ismerős Horkay Péter alakítja.

A betyárok nyomában ott lohol a kegyetlen főszolgabíró, Széles László és mellette csetlik-botlik pandúrhadnagya, a "chaplini humorú" Szőke András. A legiimertebb nevekkel nem fukarkodott a produkció, a mellékszerepekben föltűnik többek között Zenthe Ferenc, Tordy Géza, Börcsök Enikő, Pogány Judit, Rajhona Ádám és Mucsi Zoltán. A film fejezeteit pedig Mari néni alakja foglalja keretbe, amelyben Törőcsik Mari mesélőként idézi fel Sobri történetét.
A Sobri speciális fokos párbajainak akcióit a filmben bandatagként is föltűnő Román Sándor koreográfus tervezte.

A film Novák Emil rendezői debütálása. A Balázs Béla díjas operatőr 1987-ben Ausztráliába emigrált, 1999-ben azonban visszatért Magyarországras lefényképezte a Sacra Coronát. A Sobri producere a Megafilmet vezető Kálomista Gábor, aki korábban  a Zimmer Feri, a 6:3, az Ámbár tanár úr, a Vakvagányok, a Hamvadó cigarettavég és a Valami Amerika c. filmek producere volt.