Sam Mendes a mozi bűvöletében mutatja be az anyja történetét
A fény birodalma februártól a magyar mozikban
A fény birodalma címmel új filmmel tér vissza Sam Mendes, az Amerikai szépség, A szabadság útjai, a Skyfall és az 1917 rendezője. Mendes egy dél-angol kisváros tengerpartján lévő öreg mozi köré szövi drámai szerelmi történetét, a 80-as években. A film február közepétől a magyar mozikban is látható lesz, mutatjuk a feliratos előzetest, tele Roger Deakins lenyűgöző képeivel.
Ami Steven Spielberg számára a gyerekkoráról szólóThe Fabelmans, az Sam Mendes számára bizonyára A fény birodalma lesz: a 80-a években játszódó történetet édesanyja fiatalkora ihlette. Az Olivia Colman által alakított Hillary egy dél-angol tengerparti kisváros mozijának alkalmazottja, minden reggel ő nyitja és zárja, felügyeli a helyet. Miközben a főnöke (Colin Firth) rendszeresen kihasználja a nő mentális gyengeségét, Hillary barátságot köt a mozi újonnan érkező, fiatal és fekete alkalmazottjával (Michael Ward), akit a bőrszíne miatt rendszeresen érnek attrociások. Az őket ért aggresszió elől a nő és a férfi egymás mellett találnak menedéket.
Sam Mendes a Deadline-nak tett nyilatkozatában tisztázta, hogy Hillary nem konkrétan az anyja, de nagyban inspirálták az őt ért élmények. "Én egyke vagyok, és az anyámmal nőttem fel, aki mentális problémákkal küzdött. Sok dolog a filmben mélyen személyes alapokon nyugszik" – mondta.
Az előzetes nem sokat árul el a történetből, de Roger Deakins operatőr gyönyörű képei, illetve Trent Reznor és Atticus Ross filmzenéjének szépsége már ebből a másfél percből is tisztán kirajzolódik. Olivia Colman, Colin Firth és Michael Ward mellett Toby Jones is feltűnik a filmben, mint öreg mozigépész, és az előzetes alapján a történet mesélője is egyben. A brit színész ennél testhezállóbb szerepet talán csak Peter Stricklandtől kapott, a Berberian Sound Studio hangmérnökeként.
A fény birodalma nemzetközi premiere szeptember elején a Telluride Filmfesztiválon volt, majd a Torontói Filmfesztiválon is bemutatták. A hazai mozikba 2022. február 23-tól lesz látható, a Forum Hungary forgalmazásában.
Vizualitás, verbális vizualitás, képelemzés, színdramaturgia, technikai művészetek, célfotókamera, színelmélet… Kardos Sándor a METU-s tanítványainak írt tanulmányának részei nem alkotnak zárt rendszert, a képalkotás elméleti és fogalmi feltételeiről való gondolkodás nagyon különböző útjait próbálják integrálni.
Az 58. Karlovy Vary Nemzetközi Filmfesztiválon 12 film van versenyben a Kristály Glóbuszért, köztük a Borbély Alexandra főszereplésével készült The Hungarian Dressmaker. A helyszínről jelentkezünk.
Május 14. és 25. között rendezik a filmvilág egyik legrangosabb seregszemléjét, a Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivált. Francis Ford Coppola, Andrea Arnold, David Cronenberg, Jorgosz Lanthimosz, Paolo Sorrentino és Paul Schrader is versenyben van. A Filmhu ismét a helyszínről jelentkezik a legfrissebb beszámolókkal és kritikákkal.
Nők, akik áttörték az üvegplafont, és rendezőkké tudtak válni a sokáig férfiak uralta magyar filmszakmában. Honnan jöttek ezek az úttörő nők? Hogyan jutottak el az első filmjükig? És hogyan folytatódott a pályájuk? Szederkényi Olga exkluzív portrésorozata a kezdetektől a rendszerváltásig új megvilágításba helyezve vizsgálja a magyar filmtörténetet.