A parlamentnek csütörtökön előterjesztett költségvetési javaslat szerint a Magyar Mozgókép Közalapítvány (MMK) jövőre fillérre annyit kap az állami büdzséből, mint az Orbán-kormány utolsó három évében: 1,1 milliárd forintot. A Magyar Történelmi Film Alapítvány továbbra is kétszázmilliót. A filmszakmának szánt legnagyobb összeg, 3,2 milliárd forint a kulturális tárcánál landol. A Nemzeti Kulturális Alapprogram büdzséje is tartalmaz további 200-300 milliós filmtámogatást. A kormány ezenkívül ötszázmilliót szán a vidéki mozik fejlesztésére a Belügyminisztérium önkormányzati fejezetében, ennek elosztásában a kulturális tárca is közreműködne.

A filmtörvény koncepcióját kidolgozó, a szakmai szervezetek képviselőit tömörítő Filmszakmai Kerekasztal a jövőre elfogadandó filmtörvény alapján 2004-ben bevezetendő állami támogatás 60 százalékát kérte 2003-ra az államtól. E szerint mintegy 8 milliárdot filmgyártásra, - forgalmazásra és egyéb szakmai területekre, továbbá 2,2 milliárdot fejlesztésre kellene fordítani. A kormányzat képviselői azonban a költségvetési egyeztetések során kifejtették: a négyéves kormányzati ciklus alatt csak fokozatosan érhető el a filmfinanszírozásnak az a mértéke, amelyet a szakma szorgalmaz.

A Nobel-díjas Kertész Imre Sorstalanság című regényének megfilmesítésével kapcsolatban Kocsi László, a kulturális tárca politikai államtitkára kifejtette lapunknak: a film ötvenszázalékos állami támogatását, amelyet a kormányfő és a kulturális miniszter Kertész Imrével történt találkozásakor ígért meg, a tárca úgy szeretné megvalósítani, hogy támogatónak megnyeri – a mozgókép-közalapítvány mellett – az Országos Rádió és Televízió Testületet, a televíziókat és gazdasági szervezeteket is.