A Széles család sorsán keresztül egy alföldi falu három évtizedét és egy barátság stációit követi végig a film. Széles István és Bánó Fülöp sokat próbált barátok voltak. A kubikus Széles és felesége, a cselédlány Juli gyermekének keresztapja is Bánó volt. Mindketten bíztak benne, hitték, hogy a háború után könnyebb lesz a sorsuk, minden jobbra fordul. A kubikus sztrájkot is Bánó szervezte, és a háború utáni földosztást is. Majd később a begyüjtést is, de ekkorra már mint párttitkár. Széles a sztrájkban nem vett részt, pedig ő is szegény volt. A begyüjtéskor is ragaszkodott az elveihez, ezért barátja, Bánó, munkatáborba deportáltatta. A férfi kiszabadulása után, az egykori barátságuk hűvös távolságtartássá alakult, de ennek ellenére az ’56-os forradalom alatt Széles adott menedéket Bánónak és családjának. Később, a konszolidáció alatt a termelőszövetkezetek újjászervezését már Széles fia is támogatta, sőt még Széles maga is belépett, de lelkileg összeomlott. Felesége mentette meg az életét, mikor öngyilkosságot kísérelt meg. A magyar vidék és lakóinak hányattatott sorsa, a keserves múlt felett a megbékélés és a felülemelkedés már az új generáció feladata, summázza Széles fia a film végén.
Még több magazin
magazin
A KIX a felszínen egy nyers, megrázó portré Sanyiról, a budapesti fiúról, aki Mikulán Dávid (és a filmbe később csatlakozó Révész Bálint) előtt…
továbbmagazin
A négyszeres Oscar-díjas Alfonso Cuarón első streamingre készített sorozatában a film és történetmesélés eszközeivel tudatosan manipulál, hogy ezzel…
továbbFriss
Az év legjobb magyar plakátjaival és előzeteseivel érkezik az 5. Arany Blende
A kiégett magyar anya a toszkán vidéken keresi önmagát
Legjobb film és operatőr kategóriában is IDA-jelölt A boldogság ügynöke
Várja a nevezéseket a 17. Kecskeméti Animációs Filmfesztivál
Orgonán kísérik A három testőrt a Müpában
Kövessük élőben, ahogy Richolm Orsolya megtalálja a szerelmet!
A Filmhu és az NFI közreműködésében készültő Filmgyár podcast adásaiban a hazai mozgóképipar, a filmfinanszírozás és a filmgyártás szakterületeiről beszélgetünk filmesekkel és a Filmintézet szakembereivel.
Filmgyár podcast #23: Stratégia a magyar animáció fejlesztésére
Filmgyár podcast #19: Reformkori város díszlet épült Fóton
Filmgyár podcast #21: Filmklub hálozat
a teljes dossziéNovember 15-én kilencedik alkalommal rendezik meg az Inkubátor Program pitchfórumát. Mi pedig szokásunkhoz híven egyenként bemutatjuk az alkotókat és filmterveiket.
Inkubátor 9.0 – Schnabel Annabella: Ennyit jelent, ha az ember felnőtt?
Inkubátor 9.0 – Karácsony Péter: Az utolsó vonatrablás
Inkubátor 9.0 – Dóczé Péter: Nyugalom megzavarására alkalmas
a teljes dossziéRendezőnők a magyar filmtörténetben
Nők, akik áttörték az üvegplafont, és rendezőkké tudtak válni a sokáig férfiak uralta magyar filmszakmában. Honnan jöttek ezek az úttörő nők? Hogyan jutottak el az első filmjükig? És hogyan folytatódott a pályájuk? Szederkényi Olga exkluzív portrésorozata a kezdetektől a rendszerváltásig új megvilágításba helyezve vizsgálja a magyar filmtörténetet.
Dr. Balázs Mária, aki öt percig gondolkodhatott, hogy lesz-e ő az első magyar filmrendezőnő
Filmhu podcast #88: Szederkényi Olga és a magyar filmrendezőnők
Riedl Klára, a filmrendezőnő, aki “magyar népi filmmel” futott be 1939-ben
a teljes dossziéOktóber 29-én indul az első BIFF, azaz a Budapest International Film Festival a Corvin moziban. A november 3-ig tartó eseményen olyan filmeket láthat először a magyar közönség, mint a Velencében körülrajongott The Brutalist, Andrea Arnold legújabb könnyfakasztója, a Bird vagy épp a német Oscar-nevezés, A szent füge magja.
Horváth Kristóf: Ez egy tiszta lappal induló fesztivál
Keményen dolgozó kisemberek a BIFF-en
A brutalistát is elhozza nekünk a Budapesti Nemzetközi Filmfesztivál
a teljes dossziéRusty / Halálkeringő