Régi kedvencek és új, várva várt alkotások is feltűnnek majd a vásznon a jövő héten. Az Aglaja (kritikánk), a Nejem, nőm, csajom (kritikánk), vagy az Isteni műszak (kritikánk) ismét nagyvásznon lesz élvezhető. Olyan filmeket is újranézhetünk, mint Szász János A nagy füzete, a Cannes-ban duplán díjazott Fehér Isten (kritikánk), vagy a Berlinben versenyző Viharsarok (kritikánk). Az átlagnál több szkeccsfilm vár majd ránk, hiszen a Nekem Budapesttel (Enyedi Ildikó ajánlója), Dyga Zsombor apró jelentekből álló alkotásával, a Couch Surffel (kritikánk) és Pálfi György Karlovy Varyban taroló Szabadesésével (interjúnk a rendezővel) is összefuthatunk majd a jövő héten. Bár Zomborácz Virág Karlovy Varyban bemutatott Utóéletét (interjúnk a rendezővel) néhány hete már láthatjuk a itthon is, az október végén mozikba kerülő VAN valami furcsa és megmagyarázhatatlant (kritikánk) és a Filmhéten először vetítésre kerülő új Török Ferenc filmet, A senki szigetét (forgatási riportunk) már minden magyar filmrajongó nagy izgalommal várja.
Senki szigete - előzetes
Televíziós játékfilmekből nagyon széles lesz a merítés, amelyek között a történelmi filmek rajongói ugyanúgy megtalálhatják a maguk kedvencét, mint a misztikus vagy a bonyolult emberi kapcsolatokat boncolgató történetek kedvelői. Az úgynevezett 56-os trilógia mindhárom darabja (A vizsga - forgatási riportunk, A berni követ - kritikánk és a Szabadság-különjárat) is látható lesz a Filmhéten, de lesz film a kádárkori kisemberek apró élethazugságairól és túlélési trükkjeiről (Hőskeresők), és gróf Batthyány Lajos siralomházban töltött utolsó óráiról (Utolsó órák) is. Madarász Isti egy furcsa fordulatot vett raftingtúráról forgatott tévé-játékfilmet (A legyőzhetetlenek - interjúnk a rendezővel), Mattyasovszky Zsolnay Bálint pedig egy olyan férfiról mesél, aki megerőszakolt nők fájdalmas emlékeit hozza elő, és közben észrevétlenül kerül közel magához a bűnhöz is. A Pillangó és A galamb papné egy-egy ellentétes érdekekből, vágyból, szerelemből építkező férfi-nő kapcsolatot állít fókuszba, Az 5. íz című pedig egy gimnáziumi osztály mindennapi életébe enged betekintést. De láthatunk filmet az "egykézésről" (Földindulás) és évszázados, hátborzongató bűnesetekről is (Fekete krónika).
Szabadság - különjárat
Kicsi a bors, de erős. Ez a közhely tényleg igaz a magyar rövidfilmekre, amelyből a Filmhéten sem lesz hiány, hiszen több mint 80 alkotást szedtek blokkokba a szervezők. Neves fesztiválokat megjárt filmek is feltűnnek majd a vásznon: a Cannesban debütáló A kivégzés (interjúnk a rendezővel) és a Provinca (interjúnk a rendezővel), a szarajevói fesztivál programjában készült Vakáció a tengerparton (interjúnk a két magyar alkotóval), a Berlinalen bemutatkozó El, az Európa Filmdíjra jelölt Fal, vagy a számos fesztiválról díjjal távozó Lágy eső közül is választhatunk. De egy vak lány múltjába (A strange kind of love), egy magányos cserediáklány a szerelem városában töltött mindennapjaiba (Hátsó lépcső), egy humánusnak tűnő férfi igazi gondolataiba (Ischler), illetve egy idős pár titkaiba (Legenda) is bepillanthatunk. (Olvasd el rövidfilmekről szóló interjú sorozatunkat!)
Provincia - előzetes
Zenei, szocio, vagy történelmi? Szinte valamennyi témában találhatnak dokumentumfilmet magának a műfaj rajongói. Így bepillanthatunk a fiatalkorúak börtönének rácsai közé (A 791. nap), végigkísérhetjük Erőss Zsolt rehabilitációját (A hópárduc talpra áll), és némi fogalmat alkothatunk arról, hogyan küzd az ormánsági polgármester az uzsorások ellen (A Malizoli). De válthatunk jegyet ismert (Albert Flórián) és ismeretlen példaképeknek emléket állító (A rákok királya) alkotásokra is. A magyar dokumentumfilmesek volt, hogy egy szatmári falu cigánysorára látogattak el (Ammen), egy idős juhászasszony napját követték nyomon (Bakonyi juhászasszony), vagy az ismert bohócdoktor mindennapi varázslatait örökítették meg (Dr. Lala). A történelmi témák kedvelői nézhetnek filmet a Kádár-korszak állambiztonsági munkájáról (A tartótiszt), a Gulág-túlélőkről (Gyaloglás Gulágföldön - Tajmir-Norilszk) vagy az első világháború olasz frontjáról (És a levelek lehullottak). Akit inkább a kulturális témák érdekelnek, a zenétől kezdve (VHK - Akik móresre tanították a halált; Hangjegyesek; Fischer Iván; "Szabálytalanul szabályost játszani" /Magyar jazzdobosok) a táncon át (Tatafilm) a színházig és filmig (75 perc Fábri Zoltán filmrendezővel; Nemzeti dokumentumfilm) számos műfaj és alkotás közül válogathatnak.
Bakonyi juhászasszony
Aki azt hiszi, hogy az általános iskola után kinövünk a rajzfilmekből, téved. A méltán neves magyar animáció számos darabja képviselteti magát a Filmhéten, az elmúlt évek két legsikeresebb magyar alkotását, a Nyuszi és Őzt (interjúnk a rendezővel) és a SYMPHONY No.42 című diplomafilmet is újra megcsodálhatjuk. A szakmai nagyjai, Cakó Ferenc, Richly Zsolt és Gyulai Líviusz is előáll egy-egy animációval, de az élőszereplős alkotásokban már bizonyított Zomborácz Virág és Szirmai Márton is magmutatja, hogy milyennek képzeli a rajzolt világot. De műsoron lesz Glaser Katalin legújabb alkotása, a Három nagymamám volt, Csáki László My name is Boffer Bing-je, láthatunk egy hölgyet hosszú hajjal, a Blackwood pedig a rémmesék birodalmába repíthet majd el minket. A fiatalabb korosztály sem marad hoppon: a Négyszögletű Kerekerdő, a Bab Berci kalandjai és Berti, a rózsaszín barika is gyereknek készült.
SYMPHONY No.42 - előzetes
Nem túlzás azt állítani, hogy a természet kimeríthetetlen forrás a magyar ismeretterjesztő filmesek számára: a Filmhéten lesz film a gerecsei Öreg Tölgyről (A nagy fafilm), az Ariadne-barlangrendszerről (Ariadne barlangjai - Húsz év a Pilis mélyén), és olyan különleges állatokról, amelyek bár Európa szívében élnek, a Föld legritkább fajai közé tartoznak (Endemica Hungarica). A Magyar Dinoszaurusz-kutató Expedíciók mindennapjait megismerve megtudhatjuk, hogyan elevenednek meg a picike csontokból a 85 millió éve élt állatok (Dinoszauruszok és vadászaik), és kiderül az is, miért küzdenek az úgynevezett PET Kalózok (Valamit visz a víz - A pillepalack expedíció). A Budapest Underground (2. rész) a föld alá invitál bennünket, a Neve is van: Budapest pedig a város ezernyi arcát mutatja meg nekünk. Láthatunk filmet a Vigadóban hangversenyező Lisztről (Liszt Ferenc és pesti Vigadó), a magyar operajátszás történetéről (Ahol kinyílik a világ), és az Országház felújításáról is (Állványok mögött). Az életmentő című alkotás Semmelweis Ignác korszakalkotó felfedezésének és tragikus halálának okait járja körül, a Befogad és kitaszít a világ pedig a személyes gyászmunka stációiról szól.
A moziteremekbe igyekezve megcsodálhatjuk majd, hogy milyen filmplakátok készültek az elmúlt években, csütörtökön pedig részt vehetünk a III. Magyar Filmbörzén. Akik pedig inkább a múltba tekintenének, nekik a Mesterek szemével programsorozatot, vagy az Urániában is vetített 1910-es, frissen felújított Kertész Mihály filmet, A toloncot ajánljuk.