Egy közös szál mégis végighúzódik a korszakon: politikai törekvéseik, hatalmi ambíciójuk alátámasztására mindegyik egymást követő és egymás ellen fellépő politikai szereplőgárdának szüksége volt Petőfire. A Horthy-rendszer háborús propagandája éppúgy őrá hivatkozott, mint a rendszert megbuktató nyilasok. Petőfi zászlaját emelték magasba a háborúval, a német megszállással és a nyilas puccsal szemben fellépő ellenállók különböző csoportjai. A kommunisták 1948 tavaszán 1848 centenáriumára időzítették hatalomátvételük legfontosabb lépéseit, az államosítást, a pártegyesítést és a politikai ellenzék likvidálását, miközben Petőfi, Kossuth és Táncsics „szentháromságát” emelték piedesztálra.
A Rákosi-rendszer Petőfi forradalmi álmainak beteljesítőjeként álcázta magát, de Petőfi lett a jelképe a sztálinista diktatúra magyar változata elleni társadalmi ellenállásnak majd a forradalomnak is, hogy aztán a forradalmat szovjet segítséggel leverő Kádár-rezsim ismét Petőfiben lelje meg történelmi előképét.
FILMVETÍTÉS ÉS BESZÉLGETÉS – Petőfi Sándor filmen
Március 29. (szerda) 18 óra
Hogyan látták Petőfit filmen a Horthy-korszak hajnalán, a Rákosi-korszak delelőjén és a vigasztalan Kádár-korszakban? Részletek láthatóak a Föltámadott a tenger (1953) és Lányi András Segesvár (1974) című filmjéből, de szó esik majd az 1922-ben készült Petőfi c. életrajzi filmről is, amelynek nem maradtak fenn kópiái.
A beszélgetés résztvevői: Gelencsér Gábor filmtörténész és Sulyok Bernadett muzeológus
Moderátor: Mink András, történész
Helyszín: Blinken OSA Archivum, Centrális Galéria 1051 Budapest, Arany János u. 32.
A program ingyenes, de regisztrációhoz kötött.
2023. március 22-én megnyílt a Petőfi minden időben: A Petőfi-kultusz politikai változásai 1942 és 1956 között című kiállítás. A kiállítás korabeli filmek, fotók és dokumentumok segítségével mutatja be Petőfi politikai alakváltozásait, emlékezetének kisajátítási kísérleteit ebben a szűk, ámde annál traumatikusabb másfél évtizedben. A tárlat május 28-ig látható.
Az Archívum Petőfi délibábok című programsorozatának későbbi állomásairól itt lehet tájékozódni.
Nemzeti ünnepünk alkalmából, valamint a Petőfi 200 emlékévhez kapcsolódva a Filmio is egész márciusban Petőfi Sándor előtt tiszteleg. Márciustól júniusig a Toldi mozi is minden hónapban levetít egy Petőfi-filmet, a vetítéssorozatról itt írtunk.
Borítókép: Petőfi Sándor portréja, Barabás Miklós litográfiája (1848)