Válogatás a Filmio klasszikusaiból

A Filmio a Nemzeti Filmintézet 2020-ban indított saját VOD streamingplatformja, ahol időről időre visszatekintünk a kedvenceinkre.

magazin

Tóth János három napot várt arra, hogy jól essen a fény egy hóemberre

Medvigy Gábor és Bollók Csaba közösen tisztelegnek egykori mesterük, a 2019-ben elhunyt Tóth János operatőr emléke előtt A kinematográfus című…

tovább

magazin

Gyerekbetegségek, amelyeket sosem lenne szabad kinőni

Kíváncsiság, lázadás és szabadságvágy – gyakran ezekből a „nyavalyákból” gyógyít ki minket a felnőtté válás. Kardos Ferenc és Rózsa János újhullámos…

tovább

magazin

Törőcsik Mari pesti munkáslányként is szédülésig táncolja magát

Kosztolányi Dezső a tündéri realizmus fogalmával jellemezte pályatársa, Gelléri Andor Endre irodalmát, amely a szerelem, az élvezet és az…

tovább

magazin

A rendszer már más, de ugyanúgy bedarál – Negyvenéves a Dögkeselyű

Négy évtized távlatából újranézve András Ferenc megkerülhetetlen bűnfilmes alapvetését a legmegdöbbentőbb talán, hogy a Dögkeselyű mintha…

tovább

magazin

A szocialista gittegyletek leleplezése – Gazdag Gyula 75.

Ma 75 éves Gazdag Gyula, a Kádár-rendszer legszellemesebb filmes bírálója, aki fanyar dokumentumfilmet, fájdalmas thrillert és abszurd zenés…

tovább

magazin

Hiábavaló tartás, örömtelen siker – Gaál István kilátástalan korképe

Mi végre a kompromisszum, mi haszna az ellenállásnak? A gondolkodó, tehetséges emberek elkerülhetetlenül a rendszer áldozataivá válnak? Gaál István…

tovább

magazin

Betört a város hamis ígéreteivel

Mezőszemere egy hozzávetőlegesen ezer főt számláló, Heves megyei község. Itt él Flóri, aki a számítógép mellől csak akkor áll fel, ha kiküldik a…

tovább

magazin

Beri Ary nihilizmusának nincs párja a magyar filmben

A Túsztörténet kopaszra nyírt, villogó szemű főszereplője az ígéret nélküli Balassagyarmat helyett az önpusztítást választotta. Gazdag Gyula filmje…

tovább

magazin

Latinovits hideg és halálos a legstílusosabb magyar kémfilmben

Egy színészgeneráció legjava és a rendszer gátlástalanságát akaratlanul is eláruló összhatás teszik igazán figyelemre méltóvá Várkonyi Zoltán…

tovább

magazin

Betiltották, mert kérlelhetetlen őszinteséggel vizsgálta az öngyilkosság tabuját

Ember Judit dokumentumfilmjeit rendre betiltották, akkor is, ha nem kifejezetten politikai helyzeteket dolgozott fel bennük. Erre a sorsra jutott a…

tovább

magazin

Lassú léptek, megdermedt idő – 30 éves a Szürkület

A ködös dombok között gyerekgyilkosság történt. A Szürkület egy nyomozás története, átmeneti állapot, a bűntett és a leszámolás, a tehetetlenség és…

tovább

magazin

Törőcsik Mari akkor is fantasztikus, amikor teketóriázik

2020 novemberében elindult a Nemzeti Filmintézet streaming szolgáltatója, a magyar filmes kultúrkincset pár kattintásnyi közelségbe hozó Filmio. Az…

tovább

magazin

Kiss Manyi a budapesti lakáshelyzet szürrealitásában bolyong

Elek Judit és Ragályi Elemér bravúros stílusrögtönzése visszarepít a hatvanas évek Budapestjére, a zsúfolt bérházak és rosszindulatú szomszédok…

tovább

magazin

Az önismeret erejével meghalni a lángtrónon

A Dózsa György alakját, hitvitáit és a forradalom alapkérdéseit vizsgáló Ítélet előkészítését bizalmatlanul figyelte a rendszer, az alkotók anyagi…

tovább

magazin

A faluból kilépve arcul üti őket a háború valósága

Magyar vendégmunkások érkeznek egy német gazdaságba 1943-ban. Semmit sem tudnak a háború részleteiről, Hitlerről is csak annyit hallottak, hogy egy…

tovább

magazin

Forradalmak rítusai – Jancsó, a fáradhatatlan kérdező

Színes ruhák, táncolva daloló fiatalság, lendület és agresszió, meztelenség és fegyverek. 100 éves született Jancsó Miklós, akinek érzéki…

tovább

magazin

Vonyítás a holdra - A nyolcvanas évek tomboló reményvesztettsége

A Vágtázó halottkémek tombolása, a körmét festegető Méhes Marietta és a neonfénnyel megvilágított szószékről fojtott hangon prédikáló Bódy Gábor. A…

tovább

magazin

Szevasztok brigádok, tanácstitkárok, filmfőiskolások! Szevasz, Vera!

Mérő Vera szülei egy fülledt nyári napon vakációra indulnak a késő hatvanas évek Budapestjéről. A lány sem marad otthon, kötelességtől és…

tovább

magazin

Ízirájder szovjet tehergépjárművel

Az idén negyvenöt éves magyar szocialista road movie érzékletesen adja vissza a korabeli fiatalok nyugati szabadságra kacsingató életérzését. A film…

tovább

magazin

Egy kicsit mindannyian Ötvös Csöpik vagyunk

Negyvenéves az egyik legsikeresebb akcióvígjátékunk. A Pogány Madonna töretlen népszerűségének titka, hogy az izgalmas krimi és a sűrű poénok mögött…

tovább

magazin

A szerelemnél csak a társbérlői viszony a kaotikusabb

Egy nyolcadik kerületi bérlakás háborús övezetté válik, amikor két férfi és egy nő bonyolult féltékenységi játszmába kezdenek. A tét nem csak a nő…

tovább

magazin

Lelki és testi bántalmazás szövevényes hálója – 60 éves a Dúvad

Bessenyei Ferenc lehengerlő alakítása, szokatlan erotikus intenzitás, árnyalt női nézőpont és a régi rendszer paraszti világának…

tovább

magazin

Nincsenek illúzióik olasz lovagjaikkal kapcsolatban

Egy film azokról az időkről, amikor nagy divat volt a digózás Budapesten. A nyolcvan éves korában elhunyt Szomjas Györgyről elsősorban formabontó…

tovább

magazin

Szex, zöld üveges Kőbányai és rock’n’roll

Szomjas György idén negyven éves kultfilmjében a koszos rock’n’roll utat talál Kőbányára. A Hobo Blues Band a korai nyolcvanas évek nyomasztó…

tovább
az összes dosszié

Lefkovicsék gyászolnak

Breier Ádám első nagyjátékfilmje egyszerre nevetett és ríkat meg, miközben egy sokak számára ismeretlen világba kalauzol el. Ha csak egy kellemes vasárnap délutáni családi dramedy lenne, akkor is szeretnénk, de a Lefkovicsék gyászolnak ennél sokkal többet ad és fontos űrt tölt be a magyar filmek között.

Filmhu podcast #87: Szabó Kimmel Tamás

Filmhu podcast #86: Breier Ádám

Három pasi és a nagy córesz – végre láthatóvá válik a 21. századi magyar zsidó sors

a teljes dosszié

Rendezőnők a magyar filmtörténetben

Nők, akik áttörték az üvegplafont, és rendezőkké tudtak válni a sokáig férfiak uralta magyar filmszakmában. Honnan jöttek ezek az úttörő nők? Hogyan jutottak el az első filmjükig? És hogyan folytatódott a pályájuk? Szederkényi Olga exkluzív portrésorozata a kezdetektől a rendszerváltásig új megvilágításba helyezve vizsgálja a magyar filmtörténetet.

Dr. Balázs Mária, aki öt percig gondolkodhatott, hogy lesz-e ő az első magyar filmrendezőnő

Filmhu podcast #88: Szederkényi Olga és a magyar filmrendezőnők

Riedl Klára, a filmrendezőnő, aki “magyar népi filmmel” futott be 1939-ben

a teljes dosszié
 
hirdetés
 
hirdetés
 
Jó, én föl is gyújthatom az épületet....

Milton Waddams / Hivatali patkányok

Oszd meg! Az összes idézet